С ъс 120 гласа "за", 57 "против" и 35 въздържали се парламентът одобри възможността родените след 31 декември 1959 г. в едногодишен срок да могат еднократно да изберат дали да прехвърлят в Националния осигурителен институт /НОИ/ партидите си от частните пенсионни фондове и бъдещите си вноски.
Това решиха депутатите с гласуваните промени в Закона за държавното обществено осигуряване за 2015 г.
Единодушно за предложението гласуваха депутатите от ГЕРБ, ДПС, трима депутати от БДЦ и двама от независимите народни представители. Против бяха партньорите им във властта от Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ.
Четирима депутати от "БСП лява България" гласуваха срещу текста, а 30 се въздържаха.
"На кое кафе се постигна договорката, кога се изпи това кафе? Стои въпросът кой ще подкрепи този текст, а не само кой го внесе", попита по време на дебатите председателят на групата на Реформаторския блок Радан Кънев. Само преди дни в декларация той обяви, че ако текстът бъде приет, това ще разклати много сериозно парламентарното мнозинство и стабилността на кабинета. "Важно е всеки от нас какво мисли и какво прави за бъдещето на мнозинството, управляващата коалиция и държавата", призова днес преди гласуването Кънев.
Използвахте отсъствието на премиера от залата и от страната, за да прокарате това предложение, единственият вариант да постигнем консенсус беше умишлено избегнат от вас, обърна се Кънев към представителите на ГЕРБ. Според него зад това предложение "внесено през задния вход", стои много различно мнозинство.
Липсват изчисления за тази мярка, категоричен бе той, а на сходна позиция застана и Мая Манолова от БСП.
Научихме за тази промяна от медиите, тя трябва да има финансов анализ, иначе би била сериозна авантюра, каза председателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Групата ни няма да подкрепи тази промяна, обеща още по време на дебатите Симеонов.
"Ако в предложения текст има какъвто и да е намек за това да бъде отменен тристълбовият модел, ДПС ще бъде първата политическа сила, която ще гласува против. Ако има намек за национализация на парите на осигурените лица в частните пенсионни дружества, ДПС ще гласува задължително против. Кой от текстовете визира това, за което говорим", попита по време на дебатите бившият социален министър и настоящ депутат от ДПС Хасан Адемов.
Той посочи, че тези граждани, които се осигуряват изцяло в НОИ са тези, които са родени преди 1959, а родените след тази дата се осигуряват допълнително задължително в частни пенсионни дружества. "Кой поема риска, когато избереш да се осигуряваш в НОИ? Това е държавата. В НОИ рискът се поема от държавата, но в частните фондове се поема от осигурените лица", каза Адемов.
В никакъв случай от ДПС не сме съгласни да се противопоставя солидарният стълб срещу частните пенсионни фондове, обяви Адемов и добави, че разликата е огромна и частните пенсионни фондове са допълващ сегмент. "Тези сегменти не могат да работят един срещу друг", категоричен бе Адемов. "Ние сме либерална партия и за нас основната ценност е да уважим правото на свободния избор. Никъде в текстовете няма национализация и някой насила да накара осигурените да направят своя избор", обяви Хасан Адемов.
Докато парламентът обсъждаше бюджета на ДОО за 2015 г. пред сградата продължава протест срещу пенсионната реформа.
Пред депутатите финансовият министър Владислав Горанов увери, че средствата, които ще отидат от частните фондове към НОИ, ще бъдат единствено за намаление на държавния дълг и на дефицита по консолидираната програма. Той обеща тези средства да не го провокират към по-големи разходи, освен посочените.
Министърът отрече целта да е национализация на частните фондове и поиска да не се спекулира с това, че 3 млн. български граждани ще трябва да отидат другата година и да сменят пенсионните си фондове. Парите, които ще бъдат евентуално трансферирани в НОИ, не са за харчене, те са спестени, посочи Горанов.
По думите му, най-големият "риск" е, че ще се наложи атрактивността на универсалните фондове да нарасне. Да спрат спекулациите, че това е "КТБ 2", "КТБ 3", призова Горанов.
Той се ангажира правителството да внесе законопроект, който да надгради предложените промени. Горанов още веднъж повтори, че гарантират правото на избор, а не го ограничават. Той пое и ангажимент още в първия месец на 2015 г. да бъдат внесени прецизни и добре оформени текстове, които да отговарят напълно на технологията и идеологията на ДОО - било в държавен или в частен фонд.
Дори, каза министърът, бих подкрепил и идеята за капиталов фонд в НОИ, макар че в света няма такъв модел. Притеснява ме, отбеляза Владислав Горанов, че истерията предрешава избора, надявам се, че, ако дадем свобода, фондовете ще станат по-активни в комуникацията си с хората. В момента, аргументира се той, половината от осигурените не знаят в кой универсален фонд се осигуряват.
Министърът съобщи, че управляващите са си дали срок от 15 януари до 30 март идната година да осъществят широк дебат по темата, в който да се включат парламентарно представените партии, правителството, работодателите и синдикатите, "за да сме сигурни, че около това, около което се обединим, ще има
дълговечност".
Той се съгласи, че в момента с това, което ГЕРБ предлага, не се дава възможност хората да "движат" осигуровките си повече от веднъж.
Владислав Горанов отбеляза още, че темата за смяната на модела не е нова. Синдикати, работодатели и правителство в различни формати водят този дебат през последните 15 години, значи има нещо незавършен в модела, обобщи министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!