на първо място трябва да подобрим Избирателния кодекс,
най-малкото, за да има по-висока степен увереност, че следващите парламентарни избори, когато и да бъдат, ще са значително по-честни отколкото тези, провеждани в последните години, каза още премиерът, посочи той.
Орешарски обяви, че е представил пред председателя на Европейския съвет намеренията на правителството, залегнали в програмата му.
"Говорихме и за предстоящия през следващата седмица Европейски съвет, с акцент върху три момента - справянето с младежката безработица, достъпа до финансиране на малките и средни предприятия и банковия съюз, и работата свършена до този момент в тази посока. Аз не се наех с категорични оценки по отношение на нашата позиция, тъй като ние не споделяме напълно присъединяването на България на този етап към единния надзор. Въздържах се по-скоро от категорични оценки", уточни премиерът.
Когато се вземат публични решения, те трябва да са независими от всякакви лобистки влияния, заяви премиерът Орешарски пред журналисти. Запитан какво ще направи, за да прекъсне връзките между политика и олигархия, той отговори: "Самият термин олигархия има доста многопластови измерения и не съм убеден, че има еднозначно тълкуване на него, когато се вземат публични решения, те трябва да са независими от всякакви лобистки влияния и това в голяма степен гарантира и прекъсване на тези връзки".
"За съжаление нашата репутация от периода преди присъединяването досега никога не е била особено добра и отговорност за това имаме всички и най-вече управляващите в различните периоди, възприемам това като обща задача на всички фактори, от които това зависи - президент, премиер, правителство, съдебна система", каза още Орешарски, който е обещал на Барозу днес да работи в посока на подобряване на българската репутация.
Според Орешарски, ключов приоритет през следващия програмен период трябва да бъде конкурентоспособността на българската икономика. Екологията, магистралите и инфраструктурата също са важни за бизнес средата. Много ми се иска през следващия програмен период европейските фондове да дадат тласък на икономиката ни. Базисната инфраструктура е нещо много важно, не бива да я гледаме самоцелно, заяви той.
Вицепремиерът, който предстои да бъде назначен, ще бъде с икономически профил
и ще координира работата на министерствата, които имат и икономически функции, заяви Орешарски. Този вицепремиер няма да има пряка отговорност, за което и да е от министерствата, за да има по-голяма свобода на действие. Пряко в негово подчинение ще е Българската агенцията за инвестиции и Българската банка за развитие, те имат хоризонтален профил.
Той ще трябва и да даде тласък на електронното правителство с оглед на много по-добри бизнес условия и много по-добро административно обслужване на гражданите и ще отговаря за промотирането на страната ни като добра инвестиционна дестинация.
Запитан дали е възможна приватизация на НЕК, той отговори: Не съм убеден, че сама по себе си приватизацията е решение на текущите проблеми. Орешарски обаче призна, че заслужава да се обмисли идеята за закриване или преструктуриране на БЕХ. БЕХ беше конструирана с определени цели.
Струва ми се, че повечето от целите са изпълнени, а може би и не са актуални към настоящия момент. Излиза, че има противоречие между БЕХ и НЕК. Нека не прибързваме с взимането на решението, а да видим цялостния анализ, който предстои да бъде направен в енергетиката, заяви премиерът.
Предстои транспортният министър да направи план за действие по отношение на "Товарни превози". Анализите за направените досега приватизации и концесии не потвърждават категоричните им преимущества, трябва внимателен анализ дали естествените монополи трябва да се приватизират, смята премиерът.
Той е помолил днес председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу за съдействие по отношение на усвояване на средствата от ЕС, особено при напрегнатия график през тази година. "Има необходимост рязко да се засили усвояването, трябва да усвоим двойно повече фондове спрямо предходни години и рисковете да не се справим са реални", напомни Орешарски. Още следващата седмица транспортният министър, регионалният министър и министърът на околната среда и водите ще имат среща с европейския комисар по регионалната политика Йоханес Хаан.
"Уверих Барозу, че гледаме на работата, която е свършена досега по програмните документи за следващия програмен период, като на една добра основа. Имаме насоките за работа, ще ускорим вътре в страната работата по подобряване на програмните документи", каза още премиерът. Във връзка със споразумението за партньорство, което страната ни трябва да подпише с Брюксел до края на годината, Орешарски обясни, че предстоят разговори със синдикатите, работодателите, неправителствените организации, ще се водят разговори и в парламента, за да се формулират приоритетите така, че да има по-ефективно изразходване на фондовете през следващия програмен период.
"Трудно можем да очакваме рязък икономически подем през следващите години
и гледаме на ефективното усвояване на европейските фондове като на силен фактор противодействащ на рецесията", подчерта Орешарски.
Уверих Барозу, че правителството е решено да работи за стабилизация на ситуацията и се фокусира върху изпълнение на приоритетите, залегнали в програмните намерения. За нас продължава да бъде изключително важно реализацията на краткосрочните мерки, така както бяха представени в НС, заяви още премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!