В ъпроси за оставки, за предсрочни избори са в правомощията на парламентарно представените партии. Те не могат да се решават от изпълнителната власт, когато премиерът няма своя политическа партия.
Това каза министър-председателят Пламен Орешарски на среща с представители на граждански и неправителствени организации, цитиран от Агенция "Фокус".
"Искам да благодаря за положителните оценки за работата на кабинета. Вслушах се и в критиките.
Всеки кабинет, всяко правителството, за да работи се нуждае от парламентарна подкрепа, защото такъв е механизмът.
Без парламентарна подкрепа не можете да направите нищо", подчерта Орешарски.
"Не бива напълно да лишаваме партиите от субсидии, защото те намират друг източник на финансиране. Практиката от 90-те показваше, че резултатите бяха още по-зле тогава", заяви премиерът.
Във връзка със ситуацията в Корпоративна търговска банка,
Пламен Орешарски каза: "Атаките към Корпоративна търговска банка доведоха до липса на ликвидност в нея и въвеждане на особен надзор от страна на БНБ. Под такава угроза
може да попадне всяка банка, посочи той.
Задачата на квесторите е да оценят активите и да преценят дали тази банка е декапитализирана или не. Това сигурно ще отнеме поне седмица. Ще изпълним ангажиментите си на 21 юли банката да бъде отворена. Банковата система се регулира и надзирава от БНБ. Ние активно я подкрепяме в нейните усилия да реши този въпрос”.
Здравната каса и лекарствената политика са в лошо състояние, отбеляза премиерът.
"Дефицитът, който заварихме през миналата година, оказва влияние и върху текущия дефицит. За съжаление, върху този ефект влияе вероятно по-мудната работа на администрацията, правителството ни, без законови изменения не могат да се въведат дисциплиниращи мерки.
Не бяхме достатъчно настоятелни тук и виждам, че нещата не са добри", заяви Пламен Орешарски.
По думите му, консолидацията на обществото в средата на миналата година е била на пределно ниско равнище и досега не е много напред.
"Състоянието на държавата не може да се характеризира еднозначно.
Има сектори, които са в по-лошо състояние, има такива, които са в по-добро.
Моята сфера е между първите пет в европейските страни. Енергетиката не е в добро състояние. Знаете ли как щеше да стане в идеално състояние? Ако миналата година бях удовлетворил исканията за 20 % увеличение на цените.
Не се справихме за една година, което е критика към нас, но аз никога не съм си представял, че ще се справим за една година", посочи Орешарски.
На въпрос за
равнището на пенсиите,
Орешарски обясни: "Тази година възстановихме швейцарското правило – ежегодно индексиране на пенсиите с 50 на сто от ръста на инфлацията и на осигурителния доход.
Коефициентът е 5,7. На много хора това се видя много малко, но те забравиха, че последните 4 години индексацията беше нула. Този коефициент задава посоката на развитие в бъдещето. Това са модерните начини на индексиране".
Той повтори казаното преди няколко дни, че няма нито един финансов параметър, който да е по-лош в сравнение с миналата година. "Няма никакви предпоставки за изводи, че трябва да се прави актуализация на бюджета, освен политикопропаганда.
Изпълненията на приходната част за първите 4 месеца на 2014 г. е 30,5% от годишните приходи. Не е най-доброто, което човек може да пожелае, но е най-доброто за последните 5 години", обясни министър-председателят и допълни, че за разлика от други години сега в бюджета има и буфери.
"Запазваме голяма степен на увереност, че няма да се стигне до актуализация, но зависи и от това по какъв начин страната ще премине през политическата криза, на която сме свидетели", каза още премиерът.
Пламен Орешарски обясни, че заемът от 1,5 млрд. евро ще бъде изразходван за рефинансиране на дълг в началото на 2015 г, който е емитиран през 2002 г. и изтича в падеж през 2015 г.
По неговите думи, е добре към тази дата парите да бъдат в наличност. "Другата част ще покрие планирания бюджетен дефицит. Има предварителни очаквания той да е 4 % или малко под 4 %", допълни министър-председателят.
По отношение на проекта "Южен поток"
Орешарски каза: "Не знам защо не се разбираме. Аз като министър-председател нищо не съм подписвал. Това че в момента има уведомително официално писмо от Европейската комисия е въпрос, по който внимателно ще отговорим.
Споразумението датира от 2008 г. и сегашното правителство няма как да промени каквото и да е в него. По-скоро се касае за несъответствие с Третия енергиен пакет, който е приет значително по-късно".
Във връзка със споразумението за партньорство с Европейската комисия, премиерът Пламен Орешарски уточни, че утре на заседание на Министерски съвет ще бъде приет последен вариант, който ще бъде изпратен в Брюксел, за да се проведат последни разговори и да се финализира.
"Към настоящия момент само една страна има такова споразумение – това е Дания, която не е кохезионна страна", подчерта той.
Част от участниците в срещата с премиера заявиха, че не искат оставката на правителството.
"Вие трябва да продължите да работите за да изпълните ангажиментите си към гражданското общество", заяви Спас Колев от движение "Свободни, можещи силни" като се обърна към премиера Орешарски. Ние искаме да наложите на лидерите на партиите този път да се вслушат в нас, а не да правят тяснопартийни сметки, каза още Спас Колев.
Вие нямате право да си подавате оставката защото близо един милион души ви подкрепиха с подписка, завиха участници в срещата.
Божидар Томалевски от "Другата България" предложи парламентарно представените партии да се разделят от партийната субсидия и да я дадат на пострадалите от наводнение миналата седмица жители на варненския квартал "Аспарухово".
На реплика от участниците в срещата "до кога вие ще бъдете министър председател, на нас не ни е известно", Пламен Орешарски отговори "и на мен".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!