НС гласува и одобри спешния пакет от мерки за стабилизация на държавата на премиера Пламен Орешарски.
Гласуваха 108 депутати, "за" бяха 107, против нямаше, един депутат от "Атака" се въздържа. Депутатите на ГЕРБ не участваха в гласуването.
Пламен Орешарски поиска от парламентарното мнозинство - депутатите от БСП, ДПС и "Атака" - "временна подкрепа за пакет спешни мерки".
Той представи мерки, които нарече "стабилизационни и неотложни, за подобряване на социалното положение на българските граждани, на бизнес средата и демократизиране на управлението.
"Когато поех управлението, знаех, че поемем отговорност в изключително трудна ситуация. Поех отговорността за стабилизация на страната след един период на несигурност и кипящи граждански вълнения", заяви Орешарски.
И призна: "Миналата седмица допуснах политическа грешка, за която се извинявам не само на вас, но и на хилядите хора, които протестират. Те призовават да подам оставка и аз ясно чувам това. Оставката е лесно лично решение, но ще е безотговорност."
Когато встъпих в длъжност знаех, че поемам отговорност в изключително трудна ситуация. Поех отговорността за стабилизация на страната, за извеждането й от кризата и за решаването на тежки проблеми в период на несигурност и граждански вълнения, заяви Пламен Орешарски.
Според него, ако подаде оставка, ще има още едни извънредни избори по правилата на действащия Изборен кодекс.
За мен е изключително важно запазването на гражданския мир, заяви той. "Предизвикателствата, които са пред нашата страна и доведоха до предсрочни избори само преди около месец, налагат да потърсим това, което ни сближава , а не да се акцентира на това, което ни разделя", апелира министър-председателят.
Като сериозна заплаха за България той посочи и това, че няма да може и да се довърши работата с Еврокомисията.
Орешарски представи инициативи, за неща, които би извършил до края на тази година.
Като "важен въпрос" министър-председателят обяви приемането на нов Изборен кодекс, така че страната "да бъде подготвена в по-голяма степен за демократични процедури по избирането на следващия парламент".
Готов е да предложи намаляване на субсидиите на партиите и облекчаване на изискванията за участие на независими кандидати в изборите, които обаче трябва да бъдат гласувани в Народното събрание.
Увеличаване на минималната работна заплата от 1 октомври 2013 г.(след съгласуване с Тристранния съвет) и с до 5% намаление на цените на тока от 1 юли (ако реши ДКЕВР) предвиждат
стабилизационните и неотложни мерки.
Те са разделени в три основни направления - за гражданите, където са посочени действията в областта на енергетиката, пакет от мерки в социалната сфера, пазар на труда, индексации на пенсии, защита на потребителите, за бизнеса и за демократизиранена управлението.
В енергетиката целта е да не се допускне ново увеличение на цената на електроенергията с 40% и промяна на методиката на ценообразуване. За това е нужен нов модел на ценообразуването след законодателни промени.
В социалната сфера се предвижда увеличаване на размера на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години от 240 на 310 лв. от 1 юли, увеличаване на еднократната помощ за първокласници от 150 на 250 лв., разширяване на кръга на лицата, които имат достъп до целеви помощи, овладяване на ръста на безработицата и подпомагане на реализация на младежите.
Орешарски планира въвеждане на т.нар. швейцарско правило за индексации на пенсиите - от 2014 г.
За бизнеса са планирани законодателни промени за намаляване на административната тежест за подобряване на бизнессредата, процедурите по обществените поръчки да станат по-прозрачни и да се създаде възможност повече кандидати да участват в тях, както и ускорено разплащане от страна на държавата на забавените плащания към бизнеса до 30 август.
Орешарски постави пред парламента задача да промени закона за обществените поръчки.
Обеща до 30 август да бъдат разплатени всички просрочени задължения на бизнеса по обществени поръчки и да се ускори възстановяването на ДДС.
През "следващите месеци" ще се предприемат стъпки за привличане на кредитни ресурси в Българската банка за развитие (ББР), за да се облекчи достъпът до по-евтин финансов ресурс за стартиращия малък и среден бизнес.
Също като задача на парламента премиерът обяви организирането на широк дебат за приоритетите в споразумението за партньорство с ЕК за следващия 7-годишен период.
Орешарски обяви, без да посочва подробности, че ще има "решителни стъпки против контрабандата".
Накрая уточни, че "това са само част от цялостният пакет мерки в изпълнение на програмните приоритети на кабинета, които могат да се актуализират в хода на тяхното изпълнение, ако съумеем да подобрим събираемостта на приходите с по-високи от предвижданите темпове".
Депутатът от БСП Корнелия Нинова изрази "радостта" на колегите си,
че премиерът възстановява диалога с местната власт.
Планът "Орешарски" заслужава нашата политическа подкрепа. С днешното решение даваме силен знак на нашите сънародници, че сме тук да си свършим работата. Това е знак, че си спазваме обещанията - политика за увеличаване на доходите и подпомагане на слабите и беззащитните", заяви Нинова. „Наложително е засилване на диалога с неправителствени организации. Необходим е нов Изборен кодекс", заяви Нинова.
От името на "Атака" проф. Станислав Станилов каза за представената от премиера Орешарски програма: "Ние не гласувахме това правителство. Ние с един глас дадохме възможност да се създаде правителство. Този документ показва, че си е заслужавало да го направим. Ние ще го гласуваме, защото вярваме, че нещо може да се случи".
Докато Орешарски говореше в Народното събрание, пресцентърът на правителството съобщи, че скандалният и оттеглен още веднага след обявяването муза кандидат за министър Калин Тихолов не е назначаван на работа в Министерския съвет, нито е съветник на премиера. Такива публикации имаше в някои медии през последните дни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!