Необходим е нов анализ на проекта "Белене", смята номинираният за премиер от "Коалиция за България" Пламен Орешарски.
След среща с представители на бизнеса Орешарски уточни пред журналисти, че гледа на проекта "Белене" като на инвестиционен проект, а не като на политически.
Ако той е ефективен, си заслужава да се реализира, смята той. Орешарски каза още, че анализът, който е гледал преди две години, показва, че проектът "Белене" е ефективен.
Ако и актуалните разчети покажат, че е ефективен, ще се рестартира, а ако покажат, че не е ефективен, няма да се рестартира, посочи той. Две години са дълъг период, за да можем да стъпим на тези цифри, обясни Орешарски. По думите му може да се предполага, че новите резултати биха били сходни.
Според Орешарски думите му не противоречат на записаното в управленската програма на БСП, че ще се рестартира АЕЦ "Белене". По думите му, в програмата става въпрос за принцип, а той говори за икономически правила.
Коалиция за България ще възстановява нормалната и предвидима бизнес среда и икономическата активност в страната.
Такава заявка направиха лидерът на БСП Сергей Станишев и Пламен Орешарски на срещата с работодателски и бизнес организации в НДК. Станишев заяви, че БСП е готова с план "Орешарски" за първите сто дни от мандата.
Станишев отбеляза, че състоянието на икономиката е изключително, както и начинът, по който живеят хората. Няма едно магическо решение, една мярка и една рецепта, която да реши всички натрупани проблеми на българската държава, посочи той.
Най-важното е да се търсят решения в диалог,
които могат да дадат нов заряд на икономическата активност, да доведат до създаване на работни места, доходи за хората, посока за развитие на държавата, добави той.
Политическият монопол на една сила неизбежно доведе до засилване на икономически монополи в различни сектори, каза Станишев. Самата държава се превърна в репресивен инструмент - не с цел да се съберат повече данъци, приходи в бюджета за социална ангажираност на държавата, доходи, политика за майчинството, а с цел да се обслужват конкретни икономически интереси, коментира той.
Станишев посочи, че вижда ролята на БСП като основен гарант след изборите за стабилността на държавата, за нейното предсказуемо и адекватно функциониране в интерес на обществото, за формиране на силно компетентно програмно правителство, което ще трябва да спасява България и да се отчита редовно пред парламента.
Орешарски отбеляза, че на първо място е необходимо
преустановяване на административно-силовия натиск върху бизнеса
и успокояване на икономическия климат. На второ място той постави възстановяването на добрите практики в НАП и Митниците. Според Орешарски трябва да се възстановят звената за анализ и управление на риска и фокусиране на надзора върху рисковите данъкоплатци, както и да се възстановява коректността на разплащане на централните и местни власти към бизнеса.
От бизнеса (зърнопроизводители и месопреработватели) поставиха въпроса за въвеждане на диференцирана ставка на ДДС за различни отрасли на икономиката. Според Орешарски,
ако се намали ставката, ще изчезнат източванията,
но ще изчезнат и приходите. Той посочи, че единната ставка е доказала предимствата си и трябва да се подобри събираемостта. Всеки данък трябва да се разглежда в контекста на цялата данъчна система, смята Орешарски.
Според него в голяма степен има национално съгласие за политика на ниски преки данъци, като по този начин се насърчават инвестициите и развитието. Орешарски посочи, че е
скептик за позитивния ефект за икономиката от намаляване на косвените данъци и увеличаване на преките.
Номинираният за премиер каза, че не гледа с добро око на разширяването на кръга лица, които трябва да декларират имуществото си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!