Установени са редица слабости в системата за отчетност на заявките за полети с "Авиоотряд 28", каза министър-председателят Пламен Орешарски по време на парламентарния контрол.
Изказването му беше в отговор на питане на народния представител Венцислав Лаков от "Атака". Въпросът на Лаков беше свързан с полетите на бившия премиер Бойко Борисов и членове на кабинета и твърденията за унищожаването на заявки за такива полети.
По думите на премиера тези слабости са затруднили администрацията на Министерския съвет (МС) да ги обобщи за краткото време, с което са разполагали. Премиерът е разпоредил и са предприети мерки за отстраняване на тези слабости.
Услугите на "Авиоотряд 28" се използват от различни
ведомства и по тази причина цялата информация не е обобщена,
заяви Орешарски.
Той цитира данни, с които в момента разполага, и според тях МС е платил 1 653 699 лв. за периода от 1 март 2011 до 31 май 2013 г. Тази сума не включва периода преди март 2011 г., когато авиоотрядът е бил към Министерството на транспорта, както и полетите, извършвани по заявка на други ведомства, освен на МС.
За периода август 2009 г. - март 2011 г. са извършени
309 полета със самолети и хеликоптери на авиотряда по различни направления.
От август 2009 г. до февруари тази година разходите
по изпълнение на полетите са били в размер на близо 3 млн. лв.
Тези данни не са разграничени по заявители, затова е необходим допълнителен анализ, отбеляза премиерът.
Не ми е известен случай на унищожени документи, но фактът,
че заявките не са завеждани по надлежния ред, говори за слабости
в системата на документооборот и не позволява категоричен
извод нито в едната, нито в другата посока, каза Орешарски.
Премиерът е разпоредил проверка на Дирекция "Главен инспекторат" на МС, която ще приключи на 28 юни тази година. Докладът ще бъде предоставен на временната анкетна комисия в Парламента.
В сряда депутатите решиха да бъде създадена Временна парламентарна комисия за проверка на ползването на "Авиоотряд 28" и въздухоплавателните средства на Министерството на отбраната (МО) не за цели на въоръжените сили за периода август 2009 - март 2013 г.
Междувременно лидерът на ГЕРБ Бойко
Борисов обвини Тройната коалиция, че са унищожили документите за полетите с правителствените самолети.
"Те искат политическа разправа с нас. От това, което знам, те много повече са летели, много по-дълго с били в командировки, с много дълги делегации, като списъци. Това, което разбрах, е, че преди да си тръгнат, са унищожили документите", каза Борисов пред журналисти в Парламента.
Думите му бяха в отговор на въпрос защо в временната комисия няма да проверява периода 2005 - 2009 г.
"Авиоотряд 28" доби слава, след като по желание на бившия премиер Бойко Борисов бе използван за превоз на отборите на "Витоша" (Бистрица) и "Чавдар" (Етрополе) до Варна за приятелски мач помежду им.
Преди няколко дни след запитване от Би Ти Ви стана ясно, че писмените заявки до "Авиоотряд 28" не се архивират и пазят в Министерския съвет.
Министърът на отбраната Ангел Найденов съобщи в отговор на въпрос, че според представена до момента информация от командването на ВВС, от 1 юли 2009 до 31 декември 2012 г.
с военни самолети и вертолети са изпълнени 67 задачи.
Те са били за различни институции и министерства.
Съгласно посочената към момента сума, това е струвало на бюджета на МО 812 325 лева. Не е ясно какво точно се включва в тази сума и дали тя е възстановена на Министерството, посочи Найденов. Петдесет и осем от задачите са изпълнени на територията на страната, а девет от тях - в чужбина. Цели на полетите са били основно осигуряване на въздушен транспорт на правителствени делегации. Осъществявани са също полети за транспортиране на хуманитарна помощ, както и за превоз на освободени от плен български граждани.
Изпълнението на полети с летателни средства на ВВС по заявка на различни държавни институции не е изключение, а трайно установена практика, основана на различни нормативни актове, посочи Найденов. Той добави, че отделно от посочените задачи са осъществявани и полети за нуждите на МВР, МЗ, органите на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР - за превоз на медицински екипи, на органи за трансплантация, за медицинска евакуация, транспортиране на пострадали, издирване на оцелели моряци, издирване и спасяване на бедстващи след природни бедствия, наблюдение и гасене на пожари.
Найденов споделя разбирането за запазване на тази практика, защото това са задачи в изпълнение на една от армейските мисии - за принос към националната сигурност в мирно време, и понеже са с висок елемент на сложност, допринасят за повишаване на подготовката на военните летци. Същевременно министърът е на мнение, че използването на военнотранспортни самолети и хеликоптери за делегации и длъжности лица от министерства и ведомства за участие в протоколни събития, трябва да бъде подчинено на много по-строг контрол, да бъде изключение и да става след преценка по целесъобразност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!