Премиерът Пламен Орешарски ще внесе идната седмица в Народното събрание правителствената програма за четиригодишен управленски мандат, съобщи "24 часа".
Вариант от правителствената програма вече е разпратен до партийните централи на БСП и ДПС и ще бъде обсъден от тях до края на седмицата.
Според "24 часа" планът ще бъде приет в окончателен вид от Народното събрание през следващата седмица.
Програмата е разработена поотделно за всяко министерство.
Над 150 мерки са предвидени в разчетената до 2017 г. управленска програма на Пламен Орешарски
Взети са под внимание и предложенията на синдикати, бизнес организации и граждански сдружения, пише още вестникът.
Кабинетът е изработил и екшън план, в който е разписал по дати сроковете за изпълнение на всяка от мерките и какви са очакваните ефекти.
Срещу повечето от социалните мерки в пакета е отбелязано, че са насочени към изпълнение на исканията на протестите през февруари, които доведоха до падането на правителството на ГЕРБ.
Към юнските протестиращи са предвидени програмни намерения за повече прозрачност в управлението особено при конкурсите за възлагане на обществени поръчки.
"Постепенно до края на мандата трябва да се възстанови съотношението 1:10 между минималния и максималния осигурителен доход. Автоматично ще се вдига и таванът на пенсиите, като целта е размерът на максималната да е равен на 35% от максималния осигурителен доход", обяснява Хасан Адемов.
Ако се запазят сегашните нива на минималния осигурителен доход от 420 лв., това означава максималният да стане 4200 лв., а максималната пенсия - 1470 лв.
Плановете на правителството са обаче всяка година минималната работна заплата да нараства с по 30 лв., докато стигне 450 лв. през 2017 г. Което означава максималният осигурителен доход да стане поне 4500 лв., а най-големите пенсии - по 1575 лева.
В социалните мерки е предвидено през втората половина на мандата, която започва
от 1 януари 2016 г., да бъде въведено семейно подоходно облагане с необлагаем минимум на глава от домакинството.
До края на тази година се планира изготвянето на пакет от законови мерки за защита на гражданите от монополните структури на пазара.
Предвижда се да се отнеме правото им да вадят изпълнителен лист срещу длъжниците си по бърза процедура. Предвижда се и възможност за въвеждане на разсрочено плащане, както и
забрана енергийните монополи и комуналните дружества да начисляват сметки на база прогнозни данни за потреблението.
Допълнително правителството предвижда и предоговаряне на договорите с енергодружества и концесионерите на комунални услуги.
В социалните мерки е включено и намаляване на потребителската такса при посещение на лекар за пенсионерите на 1 лв.
Програмата "Орешарски" предвижда и изработването на закон за личния фалит и абсолютна давност за погасяване на задължения.
Фирмите, които обслужват голям брой потребители, както и естествените монополи и големите изпълнители на обществени поръчки пък ще бъдат приравнени с публичните дружества чрез законодателни промени.
Така те ще трябва да са много по-отворени към обществото в предоставянето на информация за своето управление и икономически модел. Сред тях са и насърчаване на българските производители с приемане на специална стратегия "Произведено в България".
На търговските вериги пък ще бъдат наложени антимонополни регулации, за да дават по-добри условия на българските производители.
Санкции заплашват и министрите на Орешарски, ако със свое действие или бездействие са възпрепятствали бизнеса или гражданите.
Ще бъде въведена и законова възможност за наказание на чиновници, които не са си свършили работата и така са ощетили бизнеса. Плановете на правителството са
до 6 месеца да бъдат закрити всичките незаети 2500 щата в администрацията.
Така ще се предотврати възможността за допълнително раздуване на чиновническия апарат и ще се спазват изискванията на административния борд.
Програмата на правителството на Орешарски предвижда ревизия на управлението на Борисов.
Записано е, че при установени нередности ще се търси отговорност на виновните и те да бъдат санкционирани за допуснатите нарушения.
Проверка на всички конкурси за обществени поръчки
и ревизия на фирмите, които са ги спечелили, е записано в програмата на правителството на Пламен Орешарски. Задачата вече е спусната и по отделните министерства.
2% от фирмите, регистрирани в България, са печелили 98% от обществените поръчки, е констатирало правителството.
Предвидено е и създаването на нови държавни предприятия в сфери с висока добавена стойност.
Банката за развитие да се превърне в кредитна институция за бизнеса
в 3 основни направления - стартиращ бизнес, експортни фирми и микрокредитиране, е друга от мерките за съживяване на бизнеса. Държавата и общините ще се разплащат с бизнеса задължително за 30 дни.
Ако не успеят, ще дължат наказателна лихва, съизмерима с плащаната по нормалните търговски договори. Предвиждат се и данъчни облекчения за фирми, които инвестират в райони с висока безработица, ако продукцията им е насочена към местния пазар.
Повече подробности по темата в "24 часа"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!