Н е разбирам въпроса ще подаде ли кабинетът оставка. Политиците се уточниха за дата за избори - 5 октомври. Това означава служебен кабинет от 6 август. Необходимо е и малко време за президента, за да извърви конституционните процедури, което насочва към дата, която вече обявих - в седмицата, която започва от 21 юли. Кое не е ясно.
Този въпрос задава премиерът Пламен Орешарски в интервю за в. "Стандарт", в което коментира не само оставката на правителството, но и ситуация с банките, както и състоянието, в което се намира страната.
По думите на премиера този кабинет и в оставка трябва да работи до 5 август, ако се спази датата за предсрочните избори.
"Това също е отговорност,
колкото и да не ми се иска да заемам тази позиция в настоящия политически хаос", казва той.
"За година и два месеца аз
не чух смислени коментари върху политики, мерки и инструменти, а само до това кой къде е назначен.
Дебатът се фокусира до това кой, а не как трябва да управлява", заключва Орешарски.
Според него в условия на остра политическа криза кабинетът все пак е работил интеграционно, а не конфронтационно.
"Надявам се следващият кабинет да има по-добри шансове за градивна дейност.
За мен високата позиция на министър-председател през този мандат е преди всичко чест и отговорност", подчертава той.
Орешарски е категоричен, че не би участвал в служебен или следващ кабинет, защото
"обществото има нужда от промяна
след няколко години на политическо напрежение и противопоставяне". И допълва, че не би участвал в листа на някоя от партиите, защото има други лични планове.
Според премиера бъдещето на България го кара да бъде оптимист в средно и по-дългосрочен хоризонт.
"В обозрима перспектива се притеснявам от
самоцелното политическо противопоставяне,
което забавя развитието на страната", отбелязва обаче той.
По думите му въпреки политическата криза всички икономически индикатори са следвали възходящо развитие до края на май. "Бизнес очакванията дори задминаха тези от предкризисната 2008 г.", коментира премиерът и допълва, че
"външните пазари ни вярват повече, отколкото си вярваме самите ние".
Според него е била реализирана положителна крачка и за доходите и за социалните програми - "не такава, каквато ми се искаше, но най-осезаемата от 2009 г. насам".
Премиерът посочва, че за краткия мандат
правителството на е успяло да започне няколко важни реформи -
в здравеопазването, в образованието и в администрацията. "Политическата нестабилност не създаде необходимата среда. А в отсъствие на политическа подкрепа подобни структурни действия са обречени", заявява той.
На въпрос ще има ли актуализация на бюджета и каква той посочва, че фискалното изпълнение за първото полугодие не предполага актуализация на бюджета. "Рискове до края на годината има, но те са управляеми, а са налични и определени буфери в разходната част", подчертава Орешарски.
На въпрос относно банковата криза и доверието в БНБ премиерът отговаря, че сигурно могат да се отправят упреци към банковия надзор, но не е той, който да преценява вината на когото да било.
"А що се касае до доверието в БНБ, коя ли друга институция се ползва с доверие", продължава той.
За случая с Корпоративна търговска банка той заявява, че винаги е по-добре да се съхрани една банка със систематично значение, вместо същата да се затвори.
"Цената на затварянето ѝ ще бъде по-висока
в сравнение с изготвените и неприети схеми, при които жизнената част от банката продължава да работи с подкрепата на БНБ, Фонда за гарантиране на влоговете и правителството", коментира премиерът, отбелязвайки, че никога не е имал пари в тази банка и няма конфликт на интереси, когато обсъжда мерките, който трябва да бъдат предприети за нея.
По думите му общественият дебат умело е бил насочен към по-големите депозитори и длъжници на банката.
"Това няма отношение към вариантите за спасяване или затваряне на банката.
Виновните, които и да са те, трябва да бъдат санкционирани,
независимо дали банката получава или не подкрепа. Продължавам да мисля, че схемата за затваряне на банката е най-скъпа от всички останали варианти", завършва Орешарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!