НДСВ и СДС изказаха днес предлоложения, че ветото на президента върху изборния закон може да доведе до процедурни хватки за отлагане на парламентарните избори след 5 юли, когато е последният, според Конституцията, срок за насрочването им.
Надеждата ни е да се разгърнат съответните действия по-скоро, за да не се превърне това вето в повод за изтласкване на изборите от 5 юли, както се говори сега, към следваща юлска дата, каза говорителят на НДСВ Станимир Илчев.
Той посочи, че в лансирането на идеята за вдигане на изборния праг за коалиции, НДСВ вижда фино, скрито, лицемерно и демагогско разпределение на ролите. Илчев припомни, че предложението за това бе на Яне Янев, но бе подкрепено от БСП и ДПС. Мотивът на президента да върне закона бе вдигането на бариерата от сегашните 4% на 8% за коалиции.
Ролята, която изигра БСП, е ролята на партия, спонтанно подкрепила свежата и креативна идея на Яне Янев, посочи Илчев и добави, че ролята, която си е избрал да защитава президентът, е ролята на бдителен защитник на плурализма.
Сега сме в навечерието на узнаването на истината - дали БСП спорадично ще се оттегли от подкрепата си към идеята, или също ще предпочете ролята на последователен защитник на позиция, която демонстрира при гласуването на предложението на Яне Янев, коментира още Илчев.
Според него вдигането на бариерата "е замисълът да се управляват процесите преди изборите така, че след тях някои политически играчи по-лесно да се позиционират в следващия парламент".
НДСВ не споделя такова вдъхновение и ни е чужд този стил, заяви Илчев и добави, че поради тази причина най-здравословно ще бъде за НДСВ да не участва в повторното гласуване.
Има основание още веднъж да погледнем много внимателно аргументите,
които са изложени в указа на президента за налагане на отлагателно вето, коментира лидерът на парламентарната група на левицата Ангел Найденов.
По думите му, указът на президента, освен че е негово конституционно право, следва вече заявена от него позиция. Освен, че е израз на последователност от негова страна, няма изненада във факта, че точно въз основа на този аргумент се прилага отлагателното вето, посочи Ангел Найденов.
Аз не съм изненадана от президентското вето, защото президентът беше направил такива изявления предварително, заяви Татяна Дончева от БСП пред БНР.
Аргументите, които са изтъкнати, мисля, че няма да променят волята на парламента. Това, което се чете в мотивите е, че 4 процента е достатъчно, за да предотврати прекаленото фрагментиране на политическото пространство. Но извинете ме, последният парламент даде ясни доказателства как ... даде ярки доказателства за обратното.
Има 10 парламентарни групи, има народни представители, които са сменили по три, има 20 независими, които не са избирани като независими, има две или три формации, които не са участвали в парламентарни избори, но са се случили като парламентарни групи, което при всички случаи е някаква подмяна на вота на избирателя.
А да се твърди, че чрез изискванията за регистрация ще се предотврати съществуването на партии-фантоми е несериозно. Всеки, който е запознат с процедурата по регистрация, знае, че това не може да се случи. Регистрация е една табелка, за да осъществяваш някаква дейност.
Високата изборна бариера не се прилага за партии. За партии остава бариерата една и съща, прилага се за коалиции. Решението с по-високата бариера има само един недостатък, според мен, и това е, че се прави в последния момент.
Според ДСБ пък ветото на президента е трябвало да бъде върху целия закон, а не само върху текстовете за изборната бариера за коалиции.
Екатерина Михайлова от ДСБ също посочи, че парламентът сега трябва по най-бързия начин да реши какво става по-нататък със закона, за да може и участниците в изборния процес и гражданите да знаят правилата за изборите.
В последния момент виждаме какво ли не да се договаря между БСП и ДПС, коментира Михайлова, попитана какъв очаква да е резултатът от прегласуването на спораната разпоредбата.
Дали ще има промяна на прага за коалиции заради ветото на президента, зависи от това,
доколко е силна е сделката между БСП и ДПС,
коментира председателят на парламентарната група на ОДС Йордан Бакалов. Той предположи, че част от договорката между БСП и ДПС е отсрочване на изборите за народни представители за средата на юли.
Според Йордан Бакалов за БСП сделката е общи мажоритарни кандидати с ДПС в замяна на поисканата от ДПС 8-процентна бариера, насочена срещу десницата и евентуално дясно управление.
Лидерът на СДС Мартин Димитров съобщи, че ръководството на синята партия е взело решение да се търси много широка коалиция от партии срещу БСП и ДПС по отношение на избора на мажоритарни кандидати за депутати.
Според анализ, направен от ръководството на синята партия, обединени заедно БСП и ДПС имат 15 сигурни от 31 мажоритарни депутати, а в други пет района имат доста силни
позиции.
Това означава, че двете партии ще получат служебна победа, каза Мартин Димитров.
Единственият начин да бъдат спрени е да се играе с широк фронт срещу тях, смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!