"Новият Наказателен кодекс в окончателния му вариант, който беше публикуван на 16 декември, не е обществено обсъждан. Омбудсманът никога не е участвал в работна група, не му е и работа да пише закони. Аз съм давал становища по текущи проекти, но нашето общество не видя този Наказателен кодекс в окончателния му вид".
Това заяви в студиото на "Здравей, България" омбудсманът Константин Пенчев. Той поясни, че Наказателният кодекс не може да бъде продукт на юридически колектив, защото той е политически акт.
Изказването на омбудсмана бе по повод намерението на Министерския съвет да отмени най-тежката присъда, която съществува в момента – доживотен затвор без право на замяна.
"Доживотен затвор с право на замяна не означава, че се заменя на всяка цена. Това е една опция и то с оглед на човека и на деянието", поясни Константин Пенчев.
Според него текстовете е трябвало да бъдат внимателно обсъдени. Той отново изрази съжаление, че новият кодекс не е бил предварително обсъден.
Пенчев коментира и отпадането на прословутия чл. 146, който предвиждаше затвор за фотографиране и от който министърът на правосъдието Зинаида Златанова се отказа в ефир след недвусмислената обществена реакция. Според него вместо да се отказва от целия текст, министърът е трябвало да го прецизира, за да е ясен и да няма съмнения. Пенчев подчерта, че НК не бива да се прави на парче.
По думите на омбудсмана в момента парламентът няма друг изход, освен да приеме НК на първо четене и после текстовете да се пренапишат между първо и второ четене. "Такова пренаписване ми се струва абсурдно", категоричен бе Пенчев.
Тук можете да проследите целия разговор:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!