О мбудсманът Мая Манолова и представители на инициативния комитет за провеждане на „Национален референдум 2016“ – Тошко Йорданов и Иво Сиромахов, както и независимите експерти Валери Найденов, Мира Радева и Боян Атанасов прдложиха законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс.
„На националния референдум над 2.5 млн. български граждани гласуваха за въвеждане на изцяло мажоритарна изборна система с абсолютно мнозинство в два тура”, заяви Манолова пред медиите.
"Единствено двете големи партии имат интерес от въвеждането на мажоритарна избирателна система. ДПС ще запази своето представителство, защото те имат регионална концентрация на своя електорат". Това заяви политологът Димитър Ганев в "Здравей, България" по NOVA.
„В Народното събрание, освен ГЕРБ и БСП, не виждам кой друг ще подкрепи мажоритарната избирателна система”, посочи той.
„Аз съм против тази система, защото представителството в парламента се изкривява. Разделяме България на 240 едномандатни избирателни района”, обяви Ганев.
„В България сме имали такава система 90-а година. Вижте сами от 200 души колко са представителите извън БСП и СДС. А именно четирима”, аргументира се политологът.
Социолози: Слави и Марешки влизат в парламента, РБ - не
Слави Трифонов ще обжалва резултатите от референдума
Окончателно: Референдумът остава незадължителен
„Малко не достигна референдумът да стане задължителен пред НС. Но
след внушителната подкрепа на въпросите в референдума аз смятам, че той е задължителен за институциите и политиците.
Подготвих и внесох този законопроект, за да защитя волята на гражданите, защото те не могат сами да го напишат. Очаквам партиите да внесат свои законопроекти за промяна в ИК, за да се приемат най-добрите текстове”, каза Манолова. Тя се надява внесените промени да послужат като основа за обсъждане по време на дебатите.
„Имам права на косвена законодателна инициатива – да направя предложение, което е в защита на българските граждани”, каза тя.
В проекта е посочено, че страната се разделя на 231 едномандатни изборни района и 9 едномандатни изборни района извън страната. Правото на уседналост е 6 месеца.
Представител на „Шоуто на Слави“, което беше инициатор на допитването до народа, заяви, че известният шоумен
Слави Трифонов не възнамерява да прави партия.
Двете най-големи партии в Народното събрание – ГЕРБ и БСП – обявиха веднага след референдума, че ще подкрепят решенията от допитването, тъй като са били подкрепени от ного голям процент от гласувалите.
12 027 гласа не достигат на референдума, за да стане задължителен. Това показват официалните резултати на Централната избирателна комисия (ЦИК) от гласуването в допитването в неделя (6 ноември). Броят на участвалите в гласуването в националния референдум, според броя на намерените в урните за гласуване пликове, е 3 488 558 гласоподаватели (или 50,81% от гражданите с избирателни права) и е по-малък от броя на участвалите в последните избори за народни представители 3 500 585 избиратели. Най-горещ се очертава въпросът "Дали да се въведе мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура" - с "да" са гласували 2 509 864 българи. Отрицателен вот са отбелязали 560 024 избиратели. Недействителните бюлетини и такива с нееднозначен отговор са 330 928.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!