"ДАНС има власт върху Ахмед Доган и ръководството на ДПС. Службите са част от обслужването на тези политико-олигархични кръгове".
Това заяви в ефира на Нова телевизия бившият зам.-председател на ДПС Осман Октай.
"Натискът от европейските служби е бил огромен.
Високопоставен човек от там, с длъжност генерал, е бил в сараите на Доган (бел. ред. хотелът, в който живее Доган - четиризвездният "Витоша") в събота вечерта.
Вследствие на това посещение той получава информация и нарежда Бисеров да бъде доведен при него.
Разговорът между тях е бил на четири очи.
Лютви Местан не е бил допуснат да присъства на срещата", допълни Октай и предположи, че записите от камерите, на които се вижда кой точно е бил човекът, предал информацията на Доган, са изтрити.
Той свърза днешните събития със случая "Лияни", разкриващ корупционните схеми по времето на Тройната коалиция.
"Ако нямаше информация и натиск от европейските служби, съм сигурен, че разработката на ДАНС щеше да се потули.
След като изтече информацията, че разработката е от година и нещо, си задавам въпроса „Кой и защо е задържал тази разработка да не се развие?", запита се Осман Октай.
Осман Октай видя решението на проблема в оставката на лидера на ДПС Лютви Местан.
"Когато един човек е зам.-председател на парламента, имал е изключително силна позиция при оформянето, и кадрово, на едно управление на страната, трябва да си понесе политическата отговорност само с едно действие.
Лютви Местан, ако иска да спаси авторитета на почетния председател, авторитета на управлението, незабавно трябва да се оттегли и да понесе политическа отговорност за това нещо.
Не че имам нещо лично против него, но в тези случаи да се направиш на нищо не чул, нищо не видял, нищо не разбрал, просто не върви в обществото.
Защото този скандал ще разруши още повече авторитета на това правителство”, допълни той.
Почетният председател на Движението за права и свободи (ДПС) Ахмед Доган и председателят на партията Лютви Местан освободиха Христо Бисеров от постовете зам.-председател и член на Централния съвет и на Централното оперативно бюро на партията на 3 ноември.
Бисеров сам бе подал оставка. Мотивите му бяха единствено лични и не от политическо естество.
По-късно председателят на Народна партия „Свобода и достойнство" Корман Исмаилов заяви, че проектът "Южен поток" е причината за оттеглянето на Христо Бисеров като народен представител от ДПС и зам.-председател на Народното събрание.
От прокуратурата пък съобщиха, че е образувано досъдебно производство за данъчни престъпления и пране на пари срещу Христо Бисеров и Ивайло Главинков, както и за документно престъпление срещу Бисеров.
Вчера Българското национално радио, позовавайки се на свой източник, съобщи, че Христо Бисеров е напуснал страната. Информацията все още не е потвърдена официално.
Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че няма информация Христо Бисеров да е напуснал страната. Председателят на ДПС уточни, че не е виждал Бисеров, нито се е чувал с него, от деня, в който бившият зам.-председател на ДПС го е информирал, че подава оставка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!