М асовото номиниране на Делян Пеевски за евродепутат, който от над 300 дни е дразнител в нашето общество като събирателен образ на изтеклия преход, не е спонтанно. Иначе може да е много готино момче, много образовано, но е събирателен образ. Като бивш председател на предизборен щаб на ДПС мога да кажа, че регионалните структури на ДПС не могат масово да издигнат един кандидат, без да са получили депеша от почетния председател. Това заяви Осман Октай, бивш зам.-председател на ДПС, в студиото на „Здравей, България” по Нова ТВ.
„Това е изключително голяма провокация към българското гражданско общество,
към политическата класа, и към държавните институции. Толкова време вече не сме го видели в българския парламент, а това показва неглижиране на българските институции от страна на ръководството на ДПС, от страна на самия Делян Пеевски”, посочи Осман Октай.
„Аз даже очаквах Делян Пеевски да води листата на „България без цензура”,
но явно не са сигурни, че той ще стане евродепутат и затова щафетата се поема от ДПС. Аз съм убеден, че ще бъде избран за евродепутат”, каза той.
По думите му Пеевски е един от посредниците, каквито е имало много по време на прехода, които са осветени. „Осветените посредници вече не изпълняват ролята, за която са определени.
С тези посредници по време на прехода се случиха много събития по софийските улици”,
загатна Октай.
Той определи номинацията на Пеевски за евродепутат като опит да превърнат проблема от български вътрешен проблем в европейски. „Целта е по този начин да се опитат да го спасят, да го прехвърлят в друга плоскост и да не е вътрешнодържавен проблем. Така проблемът се прехвърля в европейското политическо пространство”, посочи Октай.
Относно продажбата на медиите на майката на Пеевски, Ирена Кръстева, Октай заяви, че според него по този начин семейството се опитва да се дистанцира и да прикрива следи. Ако се върнем и анализираме как се прикриваха следи на различни компании в България по време на т.нар. преход, ще видим, че винаги, когато нещо привлече вниманието, както КТБ се дистанцира от медийния холдинг, така
сега семейството се опитва да се дистанцира,
смята той.
Осман Октай коментира и събитията от последните седмици, поведението на ДПС около предложенията за промени в Изборния кодекс и пиенето на кафе в Кърджали. „Изведнъж изплува как те диктуват дневния ред на парламента, на обществото, на политиката в страната и някой се опитва да ни каже: „Ние сме над гражданското общество и институциите”, каза Октай и припомни думите на Доган, че той „разпределя порциите”.
„Доган е обиден за това, че го унижиха по време на Националната конференция и по време на съдебния процес
срещу Октай Енимехмедов. И съдебните заседания, и поведението на Доган да приеме да го освидетелстват като депресиран, за да не свидеталства по делото показва, че той е изключително обиден и унижен от този акт и смята, че зад него стоят българските служби, стои държавата и по този начин той смята, че е бил употребен и унижен, за да слезе от сцената”, смята Осман Октай.
По думите му ресурсът, с който разполага Доган, не е за подценяване, тъй като това може да бъде оръжие в неговите ръце, за да се нажежи и нагнети етно-религиозното напрежение в страната. Тук се включва и „Атака”, които се опитват всеки ден да покажат, че са различни и с поведението си се опитват да нажежат обстановката. Това е заради изборите, искат да покажат, че без тях никакъв казус в държавата не може да бъде решен, посочи той.
По думите на Октай обстановката в региона е напрегната заради събитията в Украйна и България може да се окаже почти на фронта на това напрежение. В тази ситуация провокирането на етно-религиозно напрежение може да се окаже сериозен и опасен проблем в тила на натовските бази, посочи Октай и призова институциите да „наострят сетивата си”.
Целия разговор можете да проследите във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!