Н ародното събрание окончателно прие промени в един от най-важните закони – Изборният кодекс, с които се регламентира задължителният вот, предаде агенция БГНЕС.
Точният текст на поредната промяна в Изборния кодекс гласи –
„Гласуването е задължително, извършва се лично от избирателя и представлява изпълнение на гражданския му дълг”.
„За” гласуваха 109 депутати, „против” бяха 74 и 10 се въздържаха. 72 от ГЕРБ гласуваха за промените, като 1 от ГЕРБ гласува против. 25 от БСП се обявиха против промените, 27 от ДПС също бяха против.
Двама депутати от РБ гласуваха за, 13 бяха против и петима се въздържаха. 18 народни представители от ПФ гласуваха за промените, 7 от БДЦ бяха за, против бяха трима и 2-ма се въздържаха, 2-ма от Атака се въздържаха, 10 депутата от АБВ гласуваха за, 5-ма независими народни представители бяха против и 1 се въздържа.
Глоби за тези, които не дадат своя вот, няма да има.
Техните имена обаче ще бъдат автоматично заличавани от избирателните списъци. Ако желаят да бъдат вписани повторно, те ще трябва да отидат до общинската администрация, отбелязва Нова ТВ. Друго предложение, което предстои да се дискутира, е да има поощрения за гласоподавателите. Какви точно - ще решава Министерският съвет.
Задължителното гласуване ще доведе и до още един нов момент –
въвеждането на квадратче „не избирам никого” в бюлетината.
Спорове в залата се очаква да предизвика и идеята да се забранят местните коалиции на общински избори. Очертава се приемането на новите близо 300 параграфа да отнеме на депутатите поне три дни.
По време на дебатите
депутатът от БСП Янаки Стоилов коментира, че е недопустимо
Народното събрание да се поставя над българските граждани. „Категорично възразяваме срещу това Народното събрание да превръща правото на избор в задължение за гражданите. Предстои провеждането на референдум с редица въпроси, един от които дали да се въведе задължително гласуване. С промяна гласуването да стане задължително парламентът прави опит да обезсмисли в някаква степен избора на гражданите при произнасянето им на референдум”, каза Стоилов и запита какъв е смисълът от тази промяна, ако референдумът отхвърли това предложение.
Петър Славов от РБ заяви, че ако се въведе задължителното гласуване
за българските граждани е много важно на първо място какви ще бъдат санкциите
за негласуване и дали въобще ще има санкции. Славов повтори, че Реформаторите са против санкциите, а се обявяват по-скоро за стимули при гласуване, като, например по-ниски данъци за гласувалите граждани.
Това е недопустимо и противоконституционно, каза от своя страна съпредседателят на ДСП Четин Казак. Според него така се прави преобразуване на едно от основните конституционни права в конституцията. Казак е на мнение, че такава промяна ще бъде отменена от Конституционния съд. „Запис, който гласи гласуването е задължително, е с крещящо противоречие с българската конституция и ще бъде отменено от Конституционния съд веднага.
Насила хубост не става,
както каза премиерът. Няма как насила да накарате българските граждани да заобичат политици”, посочи Четин Казак. Според него по този начин няма да се реши нищо, а само ще се създадат нови проблеми.
Днес се занимаваме със себе си и с нещо по-лошо от себе си – занимаваме се по насилствен законодателен път да задълбочим българските граждани да запълнят огромната пропаст между тях и нас, пропаст, която е наш грях, изтъкна лидерът на ДСБ Радан Кънев. Той е на мнение, че основният проблем със задължителното гласуване е, че
граждани, които не вярват на политиците, но се притесняват от определени санкции, ще отидат да гласуват.
Другият съпредседател на ДПС Мустафа Карадайь коментира, че българските граждани имат право да избират и това не е задължение, а право, както пише в конституцията.
ДПС и БСП настояха текстът, задължаващ гражданите да гласуват задължително, да отпадне.
Референдумът и президентските избори няма да са в един ден
Със 119 гласа „за”, 16 „против” и 12 „въздържал се” депутатите решиха да не се допуска произвеждането на избори и гласуване по национален референдум в един и същи ден, предаде Агенция „Фокус”. Предложението е на председателя на ПГ на „БСП лява България“ Михаил Миков. В рамките на дебата от РБ се обявиха против това решение.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев посочи, че предложението референдумите и изборите да не са в един и същи ден е в правилна посока. Той заяви, че трябва да се мисли, когато по принцип се защитава една теза как тя изглежда в нейното приложение. По думите му, в нейното приложение, тeзата на РБ за отпадането на предложението на Михаил Миков изглежда кошмарно предвид въведеното вече задължително гласуване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!