З абрана на плащанията в брой над 1000 лева предвиждат промени в Данъчно-осигурителния кодекс, приети от парламента на първо четене. По-големи транзакции ще трябва да минават по банков път, включително в магазините.
Промените бяха внесени от ГЕРБ и като част от мерките срещу сивата икономика предвиждат и постепенно покачване на тавана на плащанията в брой
Къде са корените на корупцята в България
Работодателите са против минималния осигурителен доход
В момента той е 10 000 лв. Идеята на управляващите е от 1 август да бъде свален наполовина до 5000 лева, а впоследствие на 3000 лева от 1 януари догодина.
Само 1000 лева в брой ще можем да плащаме от 1 януари 2019 година.
Промените в Данъчно-осигурителния кодекс целят да вкарат мерки, залегнали в европейска директива. Тя е свързана с борбата с укриването на данъци и улесняването на обмяната на данъчна информация между страните членки.
Промените бяха приети със 102 гласа "за" и 80 "против".
БСП видя в тях потъпкване на Закона за нормативните актове.
"Промените създават предпоставки за административен натиск и произвол", заяви депутатът Георги Търновалийски. Допълнително натоварване за бизнеса и гражданите видяха и народните представители от ВОЛЯ.
Менда Стоянова от ГЕРБ изтъкна, че мерките в промените, включително ограничаването на плащанията в брой, са ключови в борбата със сивата икономика.
Нейният съпартиец Валентин Николов изтъкна, че с промените в кодекса се цели и усложняване на продажбата на предприятия със задължения.
Според Николов, ограничението върху плащанията в брой в крайна сметка няма да повлияе на индивидуалната свобода, защото "един съвременен телевизор струва 1000 лева".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!