О бръщение към българската общественост с призив за "обективна оценка" върху ролята за развитието на България на Симеон Сакскобургготски и използването на неговия потенциал, отправиха над 100 политици, общественици, експерти, спортисти и други, предаде БГНЕС.
В подписката към обръщението са се подписали бившият евродепутат и депутат в българския парламент Станимир Илчев, историците проф. Андрей Пантев и акад. Георги Марков, бившият министър на земеделието Мехмед Дикме, бившият председател на Народното събрание Огнян Герджиков, треньорът на националния отбор по волейбол Пламен Константинов, ген. Симеон Симеонов и много други.
"Българският среден бизнес стъпи на кръга и започна да се оформя средна класа, безработицата спадна наполовина, а кривата на раждаемостта за пръв започна да се променя в положителна посока. Забави се темпът на емиграция от страната, а корупцията достигна най-ниски нива от началото на прехода. За първи път действащ премиер не се изкуши да контролира медии или да създава медийна империя, беше спряна и чистката в администрацията по партийно-партизански подбуди". Това са част от заслугите на управлението на Симеон Сакскобургготски, които изтъкват в своето обръщение подписалите го.
"Ретроградни кръгове не простиха на Симеон II, че през периода 2001-2005 година в управлението на страната остана най-малък брой служители и сътрудници на бившата Държавна сигурност, и че България бе приета в Европейския съюз през 2007 година, вместо 5-6 години по-късно", пишат подписалите обръщението. Според тях през годините на неговия премиерски мандат са изригнали мащабни кампании за дискредитирането на Симеон II.
"Крайно време е медии, политици и общество да дадат своята обективна оценка за ролята му за развитието на България. В България може да станат политици всички, могат да станат бизнесмени всички, но цар е един единствен човек - дали някой го приема си е лично негов проблем. Когато някои го охулват, дали си дават оценка, че Българската православна църква безусловно го приема като институция и винаги той е канен именно в ролята си на цар", попита бившият земеделски министър Мехмед Дикме. Той коментира, че след 2005 година са сменили редица правителства и политици, но нито едно от тях не е успяло да вкара страната ни в Шенген - единствената задача, която е останала неизпълнена от Симеон II.
Дикме заяви, че именно благодарение на Симеон Сакскобургготски сме били приети в ЕС и НАТО години преди да сме готови за това. Дикме призова за обединение от около светлата личност на Симеон II и използване на неговия потенциал и международен авторитет.
Не сме върнали никаква земя, категоричен бе бившият земеделски министър. "Всички тези имоти бяха върнати преди да е дошъл в България и преди да е станал премиер", настоя той и подчерта, че на преден план се изкарва въпросът с имотите, за да се игнорират неговите успехи за страната.
"Царят няма да става президент. Но ако се кандидатира и хората го изберат - защо да не стане? Но той няма такива намерения", коментира още Дикме. Станимир Илчев пък обърна внимание на ролята, която би могъл да има Симеон Сакскобургготски в борбата ни за Шенген и попита няма ли да е далеч по-добре, ако към Бойко Борисов, Сергей Станишев и Цецка Цачева се присъедини Симеон Сакскобургготски. "Виждам го в позицията на човек, който се нагърбва, когато правителството и парламентът го потърсят, в рамките на специални мисии", каза Илчев и коментира, че "има места, където българските министри и програмите на министерствата" не впечатляват така, както една личност, която чрез неформален разговор може да отвори много повече врати.
Във Врана имаме "Мерцедес", но той се оказа непригоден за българското политическо безпътие - за него се оказаха пригодни автомобили "Лада", обясни Минчо Спасов. "Нямаме против ладите, но се нуждаем от представителни коли, с които да спрем на европейския паркинг и да бъдем поне с равен старт с останалите, добави той. Спасов обясни, че предстои дискусия за това как може да бъде впрегнат ресурсът на Симеон II в полза на България. Симеон е запознат с обръщението и инициативата, няма никаква "инспирация" или очаквания от негова страна, категоричен бе Илчев. Не се подготвя нов политически проект, настоя той, но веднага след това даде пример с войник, който се връща от война - той никога не би искал отново да воюва, но ако утре му се наложи, го прави.
На въпрос защо това обръщение се прави точно в момента и какъв е непосредственият повод, както и дали не става дума за сделка със сегашните управляващи, Илчев отвърна, че няма никаква сделка и било "чудовищно" Симеон да се опитва да направи сделка с правителството чрез група хора, които не са облечени във власт и не разполагат с никакви механизми на тайно овластяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!