П редседателят на Управителния съвет на Института за модерна политика (ИМП) Борислав Цеков внесе в парламента кандидатурата на Ивилина Алексиева, изпълнителен директор на ИМП, в съответствие с приетите от НС процедурни правила за номиниране на кандидати за състава на ЦИК, съобщиха от института.
Ивилина Алексиева е юрист. Била е координтор на проекти на Асоциацията на младите юристи (1998-2000), експерт към парламентарната Комисия по въпросите на гражданското общество (2001-2005). Член е на експертната група по изготвяне на първия проект за Избирателен кодекс (в която тогава участват и проф. М. Константинов, Д. Димитров и Илия Божинов), внесен в 39-то Народно събрание, сред чиито основни вносители е и Борислав Цеков.
Понастоящем, като представител на Института за модерна политика, е избрана за председател на Обществения съвет при парламентарната комисия за взаимодействие с гражданските организации. Има редица публикации и експертни становища по проблемите на реформата на избирателната система и изборното законодателство.
Междувременно от пресцентъра на
ГЕРБ съобщиха, че партията подкрепя номинацията на Цветозар Томов
за член на ЦИК от гражданската квота. Томов е номиниран от редица неправителствени организации и ще бъде подкрепен от ГЕРБ като гарант за честност и прозрачност на предстоящите избори, заявяват от партията на Бойко Борисов.
Цветозар Томов е завършил журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Защитава докторантура по социология през 1984 година. Ръководи катедра "Критическа и приложна социология" в Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" до ноември 2011 г., когато напуска заради присъденото наскоро преди това звание "доктор хонорис кауза" на Христо Стоичков.
От 2002 г. е управител на социологическа "Агенция Скала”. Томов е член на Гражданския съвет към Реформаторския блок и един от твърдите противници на евентуално сътрудничество на формацията с ГЕРБ.
Асоциация "Прозрачност без граници" няма да номинира членове на ЦИК.
Изключително кратките срокове за номиниране, обсъждане и изслушване на кандидатурите и запазването на политическия принцип при конституиране на ЦИК, не могат да осигурят задължителните характеристики на процедура по избор, която да се нарече публична, прозрачна и освободена от политически пристрастия, заявяват от асоциацията в разпространена позиция.
От "Прозрачност без граници" подчертават в позицията си, че през изминалите 9 месеца неколкократно са призовавали Народното събрание да изработи своевременно изборни правила.
"За съжаление, отново станахме свидетели на промени в последния момент, които не отговарят на основните критики на експертите и на съществените искания на българските граждани", казват от там.
Според неправителствената организация, една от малкото промени в новия ИК е избирането на нова ЦИК по публична процедура, с възможност за предложения и от неправителствени организации. "Същевременно, тази разпоредба не бе доразвита в правила, които да дадат възможност за прозрачен и конкурентен подбор, основан на задълбочено представяне и обсъждане на професионалните качества на предлаганите кандидати. Освен, че не следват логиката на закона и откриват повече въпроси отколкото решават, приетите процедурни правила за предложения за състав на ЦИК, не дават и достатъчни гаранции за сериозен подход и отчитане на предложенията на гражданските организации", казват от Асоциация "Прозрачност без граници".
Според тях не са предвидени никакви практически последици от публично изслушване. "Създава се усещането за формално привличане на представители на гражданското общество за допълнителна легитимация на процеса и на състава на ЦИК", казват те.
Според правилата за избор на членове на ЦИК българските неправителствени организации правят предложенията си за членове чрез деловодството на Народното събрание до народни представители и парламентарни групи в срок до 11 март 2014 г., включително.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!