Новият президент е избран без подкрепата на ДПС, но с подкрепата на много от българските турци, коментира политологът Огнян Минчев по БНР.
В никакъв случай това не означава, че ДПС е изтласкана от смесените райони, но тя губи своя характер на посредник и се превръща в една политическа сила, която остава закотвена в лявото пространство, смята той.
Очевидно е, че е имало силна мобилизация на ръководството на ДПС за обръщане на вота, но тя е била недостатъчна. Още на първи тур една голяма част от българските мюсюлмани са гласували за Калфин и нов ресурс не е могъл да бъде мобилизиран на втори тур, каза Минчев.
Според него става дума за едни нов политически феномен на България – ГЕРБ не изчезва след първите трудности, управлява в условията на криза.
Очевидно става дума за нещо повече от личностната харизма на Бойко Борисов. Става дума за едно припознаване от страна на българските избиратели на този политически стил, заяви Минчев.
Гласовете на ДПС бяха решаващи само при избора на Желю Желев, коментираха социологът Юлий Павлов и политологът Татяна Буруджиева. За първи път обаче ДПС не гласува за победителя, отбеляза Павлов.
По думите му партия ГЕРБ е направила пробив при избора на общински съветници в доста от общините със смесено население и е постигнала това, като е включила в листите си кандидати от турския етнос.
Изборът е ясен – има голяма победа на ГЕРБ,
каза социологът на "Галъп" Андрей Райчев пред Би Ти Ви.
Опозицията си надцени силите. Те имаха сили да съборят ГЕРБ, но нямаха сили да вземат властта, БСП се надцени, смята Райчев.
Тези избори бяха първите, от които не само опозицията и загубилите не са доволни, а всички граждани не са доволни по много причини, главно поради лошата организация, каза още Андрей Райчев. Според него от това възникват две хипотези – некадърници или мошеници са организаторите на избора "2 в 1".
Райчев съобщи данни от проучване за разпределението на гласовете на електоратите на Меглена Кунева и партия "Атака". От избирателите на "Атака", които имаха 4% от гласовете на първия тур, сега са гласували половината и от тях 60% са подкрепили Плевнелиев, а 40% за Калфин.
За Меглена Кунева бяха гласували 14% на първия тур, а на втори тур са излезли 11%, от тези избиратели 46% са гласували за Плевнелиев, а 53% - за Калфин. Тоест, вотът за Меглена Кунева не е особен вид син вот, не е десен вот, а центристки.
Най-интересното е какво прави синият човек, седесарят, каза Райчев, оповестявайки резултатите от това как са разделени гласовете на СДС. "Резултатът е, че все пак омразата към комунистите е надделяла над омразата към милиционерите, защото резултатът е 74% на 26%, съответно за Плевнелиев и за Калфин", поясни Райчев.
По думите му живеем в ситуация, в която, за първи път след Иван Костов, в ръцете на един човек се съсредоточава огромна власт.
Според Юлий Павлов
гласуването днес е било по линията ляво-дясно
Има много центристки и десни гласове, които не са отишли при Плевнелиев и въобще не са излезли, опонира му социологът Татяна Буруджиева. Според нея сблъсъкът на тези избори е бил статукво срещу промяна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!