Новата методика на финансиране на болниците у нас, която Здравната каса (НЗОК) предлага, няма да доведе до връщане на пациенти от болниците.
Това заяви пред Би Ти Ви директорът на касата д-р Пламен Цеков.
По думите му въпреки лимитите за броя на приеманите пациенти по спешност и планово, няма да има върнати болни хора от лечебните заведения.
Опасенията, че това може да се случи, бяха засилени от категоричния отказ на Българския лекарски съюз (БЛС) да приеме новите ограничения за финансирането, предложени от касата, с аргумента, че те са неприложими.
Медиците дори заявиха, че изобщо няма да участват в обсъждането на Националния рамков договор, който НЗОК подписва всяка година с БЛС.
Пред Би Ти Ви Цеков увери, че пациентите няма да бъдат връщани от болниците при достигане на месечния лимит от средства.
Въпреки че финансовите параметри са определящи при работата на медицинските институции, включително и на НЗОК, Цеков подчерта, че са предвидени механизми за преразход на болничната помощ в размер на 3%, които гарантират възможността за увеличение на броя на пациентите в дадена болница при необходимост.
"Сега залагаме 1,65 млн. души да бъдат лекувани следващата година. Всяка болница ще има даден лимит, базиран на разчетите за тази и миналата година.
Не може да се отказва прием и практически няма как да бъде достигнат лимита на 100%,
защото по регламент при достигане на 70% от обема за месеца, мениджърът сигнализира до касата и ние му отпускаме допълнителен обем", обясни шефът на НЗОК.
По думите му в страната ще се въведе онлайн отчитане на болниците в края на всеки ден, така че Здравната каса да е наясно ежедневно колко пациенти с дадено заболяване са приети и се лекуват.
По-гъвкава ще стане системата за преразпределяне на средствата – ще отиват от едно място с по-малко пациенти към друго с повече”, доуточни Цеков.
Той даде обяснение и за факта, че касата предвижда грубо 70% от болничния прием да бъде планов, а 30% – по спешност.
Според д-р Пламен Цеков това изискване е условно и отново няма опасност от ограничаване на приема на пациенти по спешност в заведения като "Пирогов", например, където 68% от случаите са спешни.
"Записали сме не по-малко от 30% спешност. Това е заради някои болници, които, въпреки че трябва да работят по спешност, не го правят.
Такива лечебни заведения имат едва 2-3% спешни приеми, взимат по-леки случаи, за да стоят добре финансово", каза още той. По думите му подлежи на дебат въпросът дали тези болници въобще да работят с НЗОК занапред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!