П роектозаконът за хората с увреждания беше частично приет в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). От подкрепа се въздържаха всички работодатели и КТ „Подкрепа“. Единствено КНСБ подкрепи законодателното предложение.
Резултатите от заседанието обобщиха пред журналисти вицепремиерът Валери Симеонов, който е председател на НСТС, социалният министър Бисер Петков и представители на синдикатите и работодателите.
Протестиращите майки напуснаха разплакани НС
Всички участници в заседанието са на мнение, че
законопроектът е правен под безпрецедентен натиск и с ненужно напрежение.
Валери Симеонов отбеляза, че точно заради този натиск в закона има сериозни пропуски. Вицепремиерът обаче благодари на екипа на социалния министър за тежката и отговорна работа, която е свършил. „Забележките на работодатели и синдикати ще бъдат отразени при обсъждането на законопроекта в НС“, каза Симеонов.
Министър Бисер Петков изрази удовлетворение, че законопроектът след много работа и напрежение е стигнал до НСТС и се върви по график според плана за приемане на законодателството за хората с увреждания . Той подчерта, че от социалното министерство са играли ролята на балансьор между различните групи хора с увреждания. В крайна сметка законопроектът беше подкрепен от Националния съвет за интеграция на хората с увреждания, което по думите на Петков показва подкрепата на групата от хора, за която се отнася законодателното предложение.
Работодателите отново възразиха остро срещу квотите за наемане на хора с увреждания
заложени в проекта на Закон за хората с увреждания. Заместник – председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков отбеляза, че заложените в закона квоти идват като допълнение към сега действащите задължения за трудоустрояване.
По думите му най-много се натоварват работодатели с по-малко служители, като за тях се въвежда квота от 4%, а за по-големите – 2% от средносписъчния състав. Според него предвидената компенсационна такса в случай, че не се назначи човек с увреждане, на практика е въвеждане на данък , което е в противоречие с управленската програма и противоречи на закона за държавните такси.
Изпълнителният председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев също е против квотите, като според него тази политика е доказала своята неефективност. Велев допълни, че още по-лошо е, че тази политика се превръща в тежест за малките предприятия – колкото по-малки са предприятията, толкова повече тежести за наемане.
От бизнеса смятат, че ще се изхарчат допълнително 150 млн. лв. без да се решат проблемите
на хората с увреждания. А основната забележка на бизнеса по отношение на това, че няма промени е свързана с оставането на медицинската експертиза – ТЕЛК решенията като водещи при индивидуалната оценка. Според работодателите не се вижда крачка към прилагане на Международната класификация на функционалността.
„Този закон можеше да е по-добър, но можеше и да е много по-лош“, заяви лидерът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов. Той посочи, че средата, в която се е писал, е била среда на истерии, на желание на внимание за камерите, на съмнителна компетентност, на егоизъм и на борба за пари, колкото и да не се признава. Манолов смята, че много работодатели ще предпочетат да внесат компенсационната вноска от 30% вместо да назначат човек с увреждане.
Основните критики на участниците в заседанието бяха насочени към омбудсмана Мая Манолова, която също присъства на НСТС. Валери Симеонов се обърна към нея с констатацията:
„Побъркахте държавата“.
Това се случи във времето, когато Манолова обсъждаше критиките на работодателите по квотите за наемане на хора с увреждания. Вицепремиерът я посъветва да не „учи работодателите“.
Манолова пък посочи институцията на омбудсмана като пример за място, където някои от най-отговорните функции се изпълняват от човек с увреждане. Омбудсманът заяви, че държавата ще подкрепя работодателите за адаптиране на работните места, има и алтернативи на квотите.
Майката, разплакала Борисов, за Холандия: Всичко, за което съм мечтала
Нови промени в социалните услуги разгневиха протестиращите майки
Над 20 жалби внесоха хора с увреждания в здравното министерство
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!