Д о 27 декември депутатите ще могат да правят предложения за главен инспектор в Инспектората към ВСС.
Народното събрание прие процедурни правила за издигане на кандидатури, представяне и публично оповестяване на документи, изслушване на кандидати и подготовка за избор на главен инспектор, предаде БТА.
Предложенията, направени от народните представители, трябва да бъдат внесени в парламентарната правна комисия.
Според непотвърдена официално информация на Dnevnik.bg, в която се цитират източници от парламента и магистратските среди, една от обсъжданите кандидатури, която среща подкрепа от БСП, ДПС и ГЕРБ, е на съдията от Върховния административен съд (ВАС) Веселина Тенева, която оправда Ахмед Доган по делото за хонорара му за "Цанков камък".
Необходимо е да има и писмени мотиви и писмено съгласие на кандидата, както и с други документи, сред които подробна автобиография, копие от дипломата за висше юридическо образование, свидетелство за съдимост, решиха днес депутатите.
Всеки кандидат ще представи концепция за работата си като главен инспектор, както и декларация за имотното си състояние. Документите ще бъдат публикувани в специалната секция на сайта на парламента, заедно с името на номинирания и мотивите.
Юридически лица с нестопанска цел, висши училища и научни организации ще могат да предоставят становища за кандидата, както и въпроси, които да му бъдат поставени, като анонимни сигнали няма да се разглеждат. Комисията по правни въпроси ще провери дали кандидатите отговарят на условията и ще излъчи списък на тези, които са допуснати до изслушване. При изслушването народните представители ще могат да задават въпроси на кандидатите.
Беше отхвърлено предложението на ГЕРБ срокът за предложенията за главен инспектор да бъде удължен до 10 януари 2014 г.
Четин Казак от ДПС обясни, че постът стои вакантен почти една година, защото мандатът на досегашния главен инспектор е изтекъл още през януари. Той припомни, че е заложен двумесечен срок между внасянето на кандидатурите и гласуването и, ако се измести и срокът, най-рано на 10 март ще се проведе самият избор.
Според Мая Манолова от левицата изборът на инспектор е изключително важен и за съдебната власт и за българските граждани, а и важен сигнал към ЕК, която следи състоянието на съдебната система. Притиснати сме от срока в Закона за съдебната власт - два месеца между подаването на кандидатурите и самия избор, посочи тя.
Манолова напомни, че изборът на главен инспектор няма как да се случи без консенсус между парламентарните групи и изрази надежда, че по една толкова важна тема за съдебната система ще се намери политическа воля между ръководствата на парламентарните групи, за да може процедурата да се проведе по прозрачен начин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!