Парламентът подкрепи ветото на президента Росен Плевнелиев върху промените в Закона за горите.
Управляващите декларираха, че законопроектът ще бъде преработен и няма да бъде допуснат за разглеждане, докато не бъде постигнат обществен консенсус по спорните текстове.
"За" измененията в Закона за горите гласуваха петима депутати - един от ГЕРБ и четирима независими, 38 бяха "против" и 84 се въздържаха.
Така на практика ветото на държавния глава беше уважено.
От Коалиция за България, ДПС, Синята коалиция и "Атака" гласуваха "против" промените, а депутатите от ГЕРБ се въздържаха.
Независимият депутат Емил Василев обясни, че народните представители, избрани с листата на РЗС, са срещу ветото, защото президентът оспорва целия закон, а не отделни текстове, и това ще доведе до анархия в българските гори.
Законът, върнат от държавния глава за ново обсъждане, предвиждаше ски писти, лифтове и влекове да се строят без промяна на предназначението на горските територии.
Текстовете предизвикаха протести на природозащитници и контрапротести на граждани от Банско, Разлог, Самоков, Добринище в подкрепа на измененията и на развитието на скитуризма.
По-рано Агенция "Фокус" съобщи, че в началото на днешното заседание на Министерския съвет премиерът Бойко
Борисов изпратил министъра на земеделието Мирослав Найденов в парламента за гласуването
"Найденов, в парламента отиваш, изрично още веднъж декларираш – докато няма 100% съгласие между екоорганизации, не с опозиционните партии – те нямат нищо общо с този процес, този закон не върви.
Приемат ветото и не се прави нищо по него, докато няма 100% съгласие. Отиваш и го декларираш там. Отивай. Отивай, да не свършат. Ама изрично, декларативно, никакъв компромис", заръчва Борисов.
В мотивите си за ветото държавният глава Росен Плевнелиев посочва, че приемането на закона е протекло при дефицит на диалог. Според президента "в българското общество не е постигнато съгласие относно правилата за ползването, стопанисването и упражняване на правото на собственост върху земеделски земи и гори".
Промените, оспорвани от държавния глава, предвиждат възможност ски писти, лифтове и влекове да се изграждат без промяна на предназначението на горските територии.
Текстовете предизвикаха масови протести на граждани в София.
От "Синята коалиция" и "Коалиция за България" поискаха да не се бърза с повторното приемане на измененията, те да бъдат огледани внимателно и поставени на обществено обсъждане.
Павел Шопов от "Атака" посочи, че с промените държавата ще се лиши от стотици милиони левове за промяна на предназначението на земята за прокарване на ски писти и влекове. Това може би е най-лобисткият закон, приеман от това мнозинство, отбеляза той. Според него основната цел на промените е Витоша.
Парламентът отхвърли двата оспорени от президента текста от промените в Закона за съдебната власт
Депутатите отхвърлиха параграф 12 и параграф 16 от последните промени в закона.
Отхвърлените промени разпореждаха изборните членове на Висшия съдебен съвет и инспекторите към ВСС да могат да бъдат назначени на длъжност съдия, прокурор или следовател, с една степен по-висока от заеманата преди избора им.
Те станаха известни като "кариерни бонуси".
Министърът на правосъдието Диана Ковачева коментира, че отпадането на текстовете от депутатите създава невъзможност за кариерно развитие на магистратите на изборна длъжност.
По думите й това демотивира добрите кадри да кандидатстват за членове на ВСС.
Решихме да предложим тази възможност като стимул да привлечем по-млади хора да участват в административната работа, обясни Ковачева и добави, че не би нарекла това бонуси.
Тя добави, че ще обсъждат възможностите за кариерно развитие на магистратите, участващи във ВСС, и ще предложат нови текстове през есента.
Мая Манолова от Коалиция за България посочи, че приетите в параграф 12 и параграф 16 текстове са по-добри от действащите в момента.
Според нея преминаваме към по-лоша система, защото магистратите могат да растат не с една, а с повече степени. Тя цитира сега действащия текст, според който магистратът се възстановява на степен, не по-ниска от досегашната.
Павел Шопов от "Атака", каза че и ветото и това повторно гласуване е безсмислено. Според него предложението на ГЕРБ е целяло да се "напазарува" сегашния ВСС, така че той да "изпълнява поръчките" на управляващите.
Според Христо Бисеров от ДПС първото президентско вето ще се запомни като поръчано. Мотивите на управляващите за това вето са били да се даде отдушник за негодуванието срещу бонусите.
С поправката се целеше създаване на механизъм за влияние върху членовете на сегашния ВСС, каза Бисеров. Иван Костов от Синята коалиция заяви, че не трябва да се дават бонуси, на хора, приели да извършват обществена дейност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!