Н ародните представители отхвърлиха предложението на президента Росен Плевнелиев и на Инициативен комитет за провеждането на национален референдум по изборни въпроси.
То обхващаше идеите за въвеждане на задължителен, електронен и мажоритарен вот.
Предложението за провеждане на референдум бе подкрепено от 87 народни избраници от ГЕРБ и един от Коалиция за България, "против" гласуваха 71 представители на КБ, депутатите от ДПС гласуваха "въздържал се", а колегите им от "Атака" дори не присъстваха в пленарната зала, съобщи БНР.
Извънредното заседание на парламента продължи повече от 3 часа.
Предлаганите и отхвърлени въпроси бяха:
"Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?".
Депутатите отхвърлиха предложението всеки един от въпросите, които да бъдат включени в допитването, да бъдат гласувани поотделно, съобщи Агенция „Фокус”. Парламентът не прие и идеята на депутата от Коалиция за България Янаки Стоилов въпросът за задължителното гласуване да бъде формулиран по следния начин:
"Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на парламентарни избори за български граждани, живеещи на територията на Република България, последвано от налагане на санкции при негово неоправдано неупражняване?".
По време на дебатите председателят на ДПС Лютви Местан заяви, че като либерал няма да подкрепи предложението за референдум по трите въпроса, представени от президента.
"Имате достатъчно мнозинство - честит празник, гласувайте си измененията, но нас тук ни няма в това решение", добави Местан.
Според него е важно при провеждането на референдум да се постигне демократичен резултат, а не просто демонстративното използване на дадено средство. "Видимо не са налице предпоставки да се разчита, че този способ изведнъж и задължително ще възпроизведе демократичен резултат", посочи лидерът на ДПС.
"По отношение на задължителния вот - мотивирайте го както си искате, но не казвайте, че това ще гарантира представителност на депутатите. Тезата, че трябва да задължим българските граждани до един да отидат до урните е нечистоплътна и цинична", смята Местан.
"Референдумът е искане на хората, на избирателите, защото те не ни вярват",
заяви от парламентарната трибуна пък депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов.
"Най-вероятно въпросите биха могли да се редактират по друг начин, но хората искат да редактират политическата система, включително и конституционния ни модел", допълни той.
От името на ГЕРБ се изказа и Цецка Цачева, която заяви, че позицията на партията е в подкрепа за произвеждане на референдум по трите въпроса, предложени от президента и подкрепени от Инициативния комитет. "Днес имаме нов Изборен кодекс, който преписа в голямата си част предходния", категорична бе тя.
Зам.-председателят на парламента Мая Манолова от своя страна обясни, че хората започват да се питат-
дали въпросът за референдума не е въпрос на тънки политически сметки.
"Създава се впечатление сред гражданите за опит за употреба в полза на една политическа партия", продължи тя.
Манолова увери, че самата тя ще гласува за провеждане на референдум за задължително гласуване и против останалите два въпроса.
След вота в пленарната зала, председателят на Инициативния комитет проф. Георги Близнашки обяви пред журналисти, че е внесена жалба до Върховния административен съд.
"Ако съдът се произнесе в полза на Инициативния комитет, е много вероятно Народното събрание да се занимае с въпроса още веднъж", обясни той.
"Борбата ще продължи. Няма да чакаме цял месец, а в рамките на седмица най-много ще съберем необходимите подписи или, както е казано в закона - ще отстраним нередовностите, обясни проф. Близнашки.
Той изрази надежда, че все още има шанс заедно с предсрочните парламентарни избори да се проведе и национално допитване по изборни въпроси. Проф. Близнашки прогнозира, че днешните дебати ще се отразят на предизборната кампания и ще са част от темите в нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!