Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще може да плаща за нови дейности, предвидени за финансиране от бюджета, но неуредени в действащия Национален рамков договор, реши парламентът.
Новите текстове в закона бяха предложени от ГЕРБ, след като от Българския лекарски съюз отказаха да подпишат НРД за 2013 г. заради несъгласие с предвидените в бюджета на НЗОК обеми медицински дейности.
С отказа си да подпишат рамковия договор лекарите се опитаха да спрат изплащането на средства от здравни вноски за дейности, които според тях трябва да се покриват от държавния бюджет.
С промените в закона обаче ГЕРБ заобиколи тяхното несъгласие.
Промените бяха приети на второ четене след промяна на дневния ред в началото на заседанието и включването на гласуването им заради проблемите между лекарската съсловна организация и НЗОК.
В случаите, когато в Закона за бюджета на НЗОК за следващата година се предвижда финансиране на нови медицински дейности, съответно дентални дейности, лекарствени продукти и медицински изделия, за които в действащите до момента Национален рамков договор не се съдържат изисквания, те се определят с решение на Надзорния съвет на НЗОК по предложение на управителя на касата, приеха депутатите.
Мая Манолова от "Коалиция за България" коментира, че с този законопроект ГЕРБ зачерква едно от основните си предизборни обещания - възстановяването на договорното начало. По думите й Надзорният съвет на НЗОК ще замести БЛС.
Хасан Адемов от ДПС посочи, че законопроектът на практика слага край на здравното осигуряване в България, защото дава възможност за заобикаляне на рамковото договаряне и прехвърля повече отговорности на осигурените.
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова обясни пред журналисти, че с приетите текстове се дава възможност да се сключват договори между изпълнителите на медицинска помощ и НЗОК чрез регионалните й поделения за всички дейности, които са били одобрени като финансиране с бюджета за 2013 г.
Това означава, че са гарантирани интензивните грижи за българските граждани, ин витро процедурите, изследванията със специален скенер за онкологични заболявания, посочи тя.
Министърът отбеляза, че с одобрените вчера основни цени и обеми на медицинските услуги е станало възможно и заработването по четири нови клинични пътеки.
Въпреки негативните изказвания на колеги от опозицията, че договорното начало се премахва и ние еднолично взимаме решения, това решение е изцяло в полза на българските пациенти, каза Десислава Атанасова.
Тя посочи, че съгласно Закона за здравното осигуряване всички български граждани следва да са здравноосигурени и досега интензивните грижи са заплащани по определени клинични пътеки и по методика от Министерството.
Няма друга възможност в рамките на тези средства, които са определени за бюджет на Министерството на здравеопазването, дейностите да бъдат гарантирани, добави Атанасова.
Министърът на здравеопазването очаква в рамките на януари-февруари да бъдат приети и промените в Наказателния кодекс за криминализиране на нападенията над лекари. Тя каза, че ще проведе срещи с парламентарните групи по темата. По най-бързия начин всички с консенсус трябва да приемем тези промени в НК, смята тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!