Н ародното събрание прие на първо четене Законопроект за националната служба за охрана (НСО), внесен от Цветан Цветанов и депутати от ГЕРБ.
Законът за НСО бе сред най-оспорваните в рамките на пакета от четири закона за службите, които парламентът разглежда на днешното си заседание.
Все пак той получи подкрепата на ГЕРБ, ДПС, БДЦ и АБВ и събра общо 106 гласа "за", 11 депутати бяха против, а 30 се въздържаха.
По време на дискусията Камен Костадинов от ДПС заяви, че е похвално, че дейността на службата ще получи законова регламентация на своята дейност.
Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев каза, че неговата група ще гласува по съвест и призова всички да го сторят. Той подкани депутатите да обяснят за какво харчат 40 млн. лв. народни пари годишно – дали за 7 млн. български граждани или за няколкостотин привилегировани лица. Кънев каза още, с този закон се узаконява "произвол от късния комунизъм".
Валери Симеонов от "Патриотичния фронт" също постави кардиналния въпрос има ли нужда въобще от такава служба.
"Това не е реформа, това е бетониране на статуквото",
каза депутатът от БСП Атанас Мерджанов. Той обърна внимание на това, че в мотивите твърде оскъдно се обяснява защо се запазва военният статут на служителите. Мерджанов попита кое е особеното на дейността на НСО.
Законопроектът на Цветанов регламентира цялостно правомощията, принципите и дейността на НСО, статута на нейните служители, взаимодействието с други държави органи и организации, отчетността и контролът върху службата. Проектът предвижда да се запази военният статут на служителите като основание за това е особеният характер на дейностите.
По-рано парламентът прие на първо четене Законопроект за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност.
Проектът бе подкрепен от 114 депутати, 32 гласуваха "против", а един се въздържа. Сред гласувалите "за" бяха народни представители от ГЕРБ, РБ, ПФ, БДЦ, АБВ. Против бяха депутатите от БСП и "Атака".
Законопроектът бе внесен от Цветан Цветанов от ГЕРБ и група народни представители.
Предложеният законопроект е рамков, като в него са посочени също правомощията на Народното събрание и на гражданското общество. Законопроектът цели регламентиране на структурата, задачите и дейностите не на цялата система за национална сигурност, а само на тази част от нея, която е пряко ангажирана със защитата на националния интерес, посочват вносителите.
Според Цветанов съществено внимание в законопроекта се обръща на Съвета по сигурността, който ще е консултативен орган към Министерския съвет. Той ще е координиращ и консултативен център. Негов председател ще е премиерът, а в съвета ще участват министри и председатели на служби.
"Предвижда се президентът, когато има желание, да участва в заседанието", каза Цветанов.
"В проекта за закон детайлно са очертани парламентарният контрол, гражданският контрол над службите за сигурност", допълни той.
"Обещахте ни закон, който ясно казва кой какво прави, а ни сервирахте миш-маш от съвети", каза социалистът Атанас Мерджанов и допълни, че в най-добрия случай резултатът от този закон е никакъв, а в най-лошия ще обърка гражданите.
"Проектът на закон за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност спокойно може да бъде ползван като нагледен пример за начина на работа на управляващото мнозинство. Много шум, високопарни приказки, обещания и накрая едно нищо, законопроект - фантом, думи без съдържание и разпоредби, без норми. Напънала се планината и родила мишка. Това е този закон", коментира още Мерджанов.
"Не се засягайте, но това е безсилие, просто, за да бъдете опозиция. Всички са наясно, че тази сфера на обществените отношения в държавата имат нужда от своята регламентация", обърна се към опозицията депутатът от Реформаторския блок Атанас Атанасов.
"Съветът по сигурността е оперативен орган, а на Консултативния съвет по национална сигурност се търси консенсус между партиите, а не оперативни решения", каза още Атанасов относно критиките на опозицията, че в предлагания законопроект не е регламентирана ролята на КСНС.
От ДПС обявиха, че подкрепят законопроекта за националната сигурност, защото в условията на динамична среда на сигурност липсата на нормативна база е изключително сериозен проблем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!