В зона "А" извън територията на морските плажове се разрешават плътност на застрояване до 20%; интензивност на застрояване до 0,5; минимална озеленена площ - най-малко 70%, като половината от нея трябва да бъде осигурена за дървесна растителност. Застрояването трябва да е ниско - с височина до 7,5 м.
Това предвиждат гласуваните днес на второ четене промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Зона "А" обхваща частта на акваторията на Черно море, крайбрежната плажна ивица и част от територията, попадаща в ивица с широчина 100 м извън териториите на населените места, измерена по хоризонтала от границите на морския бряг или на морските плажове.
Председателят на комисията по регионална политика и местно самоуправление Борислав Гуцанов обясни пред журналисти, че приетите промени позволяват да се направи баланс между интересите на хората, които живеят в този регион и си изкарват прехраната от туризъм, и защитата на природата.
Той поясни, че след тези изменения, ако някой има един декар на първа линия, т.е. в зона "А" ще може да застрои до 200 кв. м., като височината на постройката няма да е по-висока от 7,5 м. Това са два етажа, обясни депутатът.
Той посочи, че от останалата площ 70% трябва да бъде озеленена, като минимум половината от нея с дървесни видове. Мисля, че по-ясни и по-рестриктивни от тези параметри трудно бихме могли да приемем, коментира Гуцанов.
Той допълни, че по негово предложение са изключени всички дюни, когато се определя площта, върху която да има заведенията по плажната ивица. Така няма да се допускат заведения върху подвижни (бели) дюни, на неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и на облесени дюни.
Забранява се извършването на строителни и монтажни работи в националните курорти по Черноморското крайбрежие от 15 май до 1 октомври.
Извън тези случаи периодът и териториите по Черноморското крайбрежие, в които се забранява извършването на строителни и монтажни работи, се определят от общинския съвет по предложение на кмета на общината. Решенията на общинския съвет се приемат ежегодно не по-късно от 1 март на съответната година и се обявяват на интернет страницата на общината.
Докато депутатите гласуваха промените, пред Парламента се събраха природозащитници с настояване за ограничения за ново строителство в двукилометровата линия от брега на морето за 20 защитени зони от Натура 2000, но предложенията им не стигнаха до пленарната зала
Тук попадат територии с диви местообитания като Иракли, Карадере, Странджа и поречието на река Ропотамо, съобщи Нова телевизия.
"Да е разрешено да има строителство на обществена инфраструктура, пречиствателни станции, пътища, ремонт на съществуващи сгради. Това е в интерес на туризма и на качествения туризъм в България”, обяснява Андрей Ралев от Коалиция „За да остане природа в България”.
„Тук съм, за да защитя своето право на избор, както и това на децата ми за прекрасните кътчета, които аз познавам и искам и те да познават, да дишаме чист въздух, да играем на воля, а не заградени с бетон”, заяви Боряна Маджова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!