Д а бъде упражняван парламентарен контрол върху дейността на службите за сигурност по отношение на разходите им за определени, секретни операции, мисии и задачи, предвижда пакет от закони, внесен от депутати на ГЕРБ и АБВ в Народното събрание.
Той е подкрепен принципно от Реформаторския блок и от Патриотичния фронт, ще се търси и по-широк политически консенсус, уточни на брифинг в кулоарите на парламента Цветан Цветанов, председател на групата на ГЕРБ.
Той разясни, че контролът от НС ще спре евентуална злоупотреба с пари и ще се упражнява от комисия, което ще стане чрез съответните промени в правилника на парламента.
Цветанов отбеляза, че предложенията не бива да се разглеждат само като такива на ГЕРБ, защото пакетът е обсъден още през 2012 г. на КСНС. Тогава се е родила и идеята за устройствен закон за спецслужбите, за да се подобри координацията и контролът върху тях.
По думите на Цветанов при изготвянето на пакета ГЕРБ са взели предвид предложения, "направени през 20-годишния преход". Той подчерта, че всяка спецслужба запазва своята самостоятелност и за нея ще има отделен закон.
Не се предвиждало сливане между цивилното и военното разузнаване - НРС и "Военна информация", както настояват от Реформаторския блок. Цветанов смята, че противоречието може и ще бъде разрешено при дискусиите в отделните комисии.
Националната разузнавателна служба (НРС) ще премине на подчинение на изпълнителната власт, а не на президента
В пакета се запазвала балансиращата роля на президента като с негов указ и по предложение на Министерския съвет ще бъдат назначавани ръководителите на тези служби.
Така щяло да има гаранции и срещу политически залитания. Със закона за устройството на службите се предвижда в консултативния съвет да участват всички министри, ръководители на службите с пряко отношение към националната сигурност, обясни бившият вътрешен министър.
Давала се възможност и на представители на държавния глава да участват в него, а по особено важни въпроси да се включва и самият президент.
В закона за Национална служба "Охрана" (НСО) ще бъдат определени лицата, за които ще се осигурява охрана. Разглеждала се възможност български мисии в чужбина също да бъдат пазени от НСО.
На въпрос как гледа на възможността служебният вътрешен министър Йордан Бакалов да оглави "Военна информация" Цветан Цветанов не изключи назначението на политик за ръководител на секретна служба да породи напрежение.
По-добре, според него, е начело да бъде доказан професионалист от системата. Все пак решението е на изпълнителната власт, подчерта той.
Във връзка с твърдения за предварителна договорка съпредседателят на ПГ на РБ Радан Кънев да оглави временната комисия за КТБ, от която впоследствие ГЕРБ са се отказали, предлагайки съпартийката си Десислава Атанасова начело, Цветанов заяви, че решенията в ПГ на ГЕРБ се дискутират.
Становището беше Атанасова да бъде предложена за председател и не бива да се търси някакво напрежение и противопоставяне по дискусионни теми между коалиционните партньори, смята председателят на депутатите на ГЕРБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!