П ървото заседание на 43-ото Народно събрание започва в 14 ч. днес. Според конституцията то се открива и се води от най-възрастния новоизбран народен представител, в случая – Стефан Данаилов.
71-годишния депутат от БСП, актьор и бивш министър на културата удари първия звънец и на 42-ото Народно събрание през май 2013 г.
На днешното заседание трябва да се проведе изборът за постоянен председател и неговите заместници. По всяка вероятност кандидатът на най-голямата парламентарна група ще бъде Цецка Цачева, която бе председател на 41-вото Народно събрание. За зам.-председател на парламента БСП ще предложи Янаки Стоилов, а ДПС – Алиосман Имамов.
Заседанието ще бъде излъчвано на живо по БНТ и БНР, а слово ще държи държавният глава Росен Плевнелиев.
По традиция обръщения ще направят и лидерите на парламентарните групи на всички политически формации, които влизат в Парламента.
След изборите от 5 октомври това са:
ГЕРБ, „БСП – лява България“, ДПС, Реформаторският блок, Патриотичният фронт, „България без цензура“, „Атака“ и АБВ.
С най-голяма парламентарна група в новия парламент ще разполага ГЕРБ – 84 народни представители. „БСП – лява България“ ще има 39 депутати, а третата по големина група е тази на ДПС с 38 народни представители. Реформаторският блок ще има 23-ма депутати, Патриотичният фронт – 19, а „България без цензура“ – 15. С по 11 депутати са „Атака“ и АБВ.
За първи път в 43-ото Народно събрание обаче, още преди сформирането му, има заявка от депутат да бъде независим – Анна Баракова, избрана за депутат от „България без цензура“. Така депутатите на ББЦ ще останат 14.
Най-младият депутат пък отново ще бъде от парламентарната група на „Атака“, а именно Калина Балабанова, която е родена през 1990 г.
Първият работен ден на депутатите ще бъде съпътстван и от два протеста,
съобщава Нова ТВ.
Поддръжници на Николай Бареков ще се опитат да препречат пътя на пловдивската учителка Ана Баракова към пленарната зала. Тя бе избрана с преференция, но не склони да се откаже от депутатското си място, въпреки че от партията признаха избора ѝ за грешка и я призоваха за това.
Нова вълна на недоволство ще има и срещу избора за депутат на Александър Методиев - Бат Сали. Днес протестиращи ще се съберат пред централата на ДПС, след което ще се отправят на шествие към сградата на Народното събрание.
До предсрочните парламентарни избори на 5 октомври 2014 г. се стигна след оставката на министър-председателя Пламен Орешарски, гласувана на 24 юли.
На 5 август държавният глава разпусна парламента и назначи служебно правителство с министър-председател Георги Близнашки.
Служебното правителство изпълнява своите функции до гласуването в Парламента на ново редовно правителство и министър-председател.
По Конституция президентът връчва мандата за съставяне на правителство първо на най-голямата парламента група,
следвана от втората по големина. Ако се стигне до трети проучвателен мандат, държавният глава има право на свободна преценка на коя политическа сила да го връчи.
Ако и трите политически сили не успят да съставят кабинет, който да бъде подкрепен от Народното събрание, се насрочват нови избори.
След консултации между ГЕРБ и представителите на останалите седем партии стана ясно, че за ГЕРБ ще е невъзможно да състави правителство с ДПС, „Атака“ и „България без цензура“.
С всички останали партии бяха проведени втори кръг от консултации, след които
единственият възможен вариант изглежда кабинет на ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт.
След среща между председателя на ГЕРБ Бойко Борисов и на БСП – Михаил Миков, стана ясно, че БСП със сигурност остава в опозиция. Борисов пък коментира, че е „скептик за създаването на стабилно правителство“.
От думите му стана ясно, че по-скоро форматът на новия кабинет ще бъде правителство на малцинството, излъчено от ГЕРБ и Реформаторския блок, а Патриотичният фронт няма да участва с министри, но ще подпише споразумение за подкрепа. Заявка да подкрепят определени политики дадоха и от АБВ и ДПС.
Представителите на ДПС обаче обявиха след консултациите с ГЕРБ, че биха подкрепили единствено правителство на малцинството, излъчено само от най-голямата парламентарна група, а не от коалиционно малцинство.
Категорично срещу кабинет на ГЕРБ се обявиха от „Атака“, а от „България без цензура“ заявиха, че са готови да дадат пълна подкрепа на най-голямата политическа сила в новия парламент, но от ГЕРБ отказаха подкрепата заради голямото противоречие с предизборните обещания от страна на партията, водена от Николай Бареков.
Кои са новите народни представители вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!