О тделни министерства на икономиката, на енергетиката и на туризма, обединяване на НАП и Агенция "Митници", финансова децентрализация на общините, външна оценка на българските университети - това са част от акцентите на управленската програма на ГЕРБ, която беше представена днес пред медиите от експерти на партията в отделните сектори.
Стратегически приоритети за страната, по думите на Томислав Дончев, са усилията за подобряване на демографската картина, гарантирането на международната сигурност на страната и запазване на геополитическата й ориентация, адекватно участие на България в променящия се ЕС, развитие на дигитална икономика, основана на знанието и иновациите.
По думите на Дончев седем години след членството ни в ЕС страната все още има нужда от модернизация.
Време е за работа и за реформи,
подчерта той и допълни, че България се нуждае от сигурност, спокойствие и стабилност.
Владислав Горанов заяви, че ГЕРБ няма да отстъпи от действащото в момента облагане на доходите на физическите лица. По думите му доходите няма да бъдат замразявани, но ще растат на база на ръста на икономиката.
Програмата на ГЕРБ предвижда подобряване на капацитета на държавата да привлича инвестиции. Според партията администрацията трябва да увеличи доверието в себе си.
Електронното управление отново е изведено като приоритет,
осочи Горанов. От партията предвиждат обединяване на всички регистри, създаване на единна деловодна система.
В областта на социалната политика от ГЕРБ предвиждат продължаване на пенсионната реформа.
"За нас е важно да утвърдим тридетния модел
и да го стимулираме, затова ще увеличим интензитета на подпомагане на първите три деца и ще намалим подпомагането на семействата с повече от три деца след третото",
обясни Горанов.
Реформата в здравеопазването е болезнена и осъзната необходимост, подчерта той. По думите му до края на годината ще се наложи прецизиране на бюджета на НЗОК. От ГЕРБ предвиждат въвеждане на единни стандарти за управление на държавните болници. Според партията моделът на диагностично свързаните групи е по-модерен и по-добър от клиничните пътеки. Програмата предвижда чрез законодателни промени да се ограничи отпадането от здравно осигуряване.
Лиляна Павлова заяви, че
един от най-важните приоритети е отблокирането на спрените европейски фондове.
Енергийната програма на ГЕРБ предвижда отделно министерство на енергетиката. Делян Добрев заяви, че цената на тока трябва да е такава, каквато я определя пазарът, а енергийно бедните ще бъдат подпомагани чрез бюджета. Предвижда се над 500 000 домакинства да бъдат финансирани с почти цялата сума за енергийния сезон.
От ГЕРБ са си поставили за задача пълна либерализация на пазара на електроенергия. Предвижда се още и създаване на мащабна програма за енергийна ефективност с 2 млрд.
лв. финансов ресурс. Идеята е в кратък срок да бъдат санирани многофамилни сгради. Ще продължи и работата по енергийната независимост на страната, каза още Добрев.
Образованието и научните изследвания са ключови фактори в програмата на ГЕРБ,
отбеляза Милена Дамянова. От партията предвиждат по-високо заплащане на учителите и повишаване на квалификацията им, актуализиране на учебните програми, въвеждане на разбираеми и интересни за децата електронни учебници, повече психолози и педагогически съветници в училищата. За университетите от ГЕРБ са заложили обвързване на 50% от
субсидиите им с качеството на полученото образование там, както и външна оценка за ВУЗ-овете.
Томислав Дончев обясни, че целите, принципите и задачите в управленската програма на ГЕРБ са "заложени" от стотиците граждани, с които са разговаряли през последните месеци. По думите му ГЕРБ нямат нужда от представяне, защото е ясно кои са и кой носи отговорност. Той отбеляза, че след години в местната и централната власт и опит на европейско ниво от ГЕРБ са по-опитни и по-можещи.
Зам.-председателят на партията Цветан Цветанов заяви, че управлението не е самоцел, а форма за реализиране на управленски решения в център-дясно. Днес повече от всякога България се нуждае от стабилно управление, каза още Цветан Цветанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!