Ни ият състав на Комисията по помилванията беше представен днес от вицепрезидента Маргарита Попова.
"Помилването е акт на милост, акт на великодушие
от страна на държавния глава, като се съблюдават балансът и правилата за справедливост", заяви госпожа Попова.
Тя съобщи, че в момента има 380 молби, заварени, нерешени и постъпили през януари и февруари 2012 г. Има около 80 преписки и решения. Най-много молби има от София, Стара Загора, Ловеч и Пазарджик.
В комисията са били прегледани около 540 досиета от предишните два мандата и е била анализирана досегашната работа.
Вицепрезидентът Маргарита Попова напомни, че помилването като институт не е начин за ревизиране на съдебната практика. Не е начин да се допълват съдебните актове - да се поправят техни грешки, както и не е акт, който да урежда административни и организационни проблеми в местата за лишаване от свобода.
"Помилването за нас е акт на милост, акт на великодушие от страна на държавния глава, като се съблюдава балансът и правилата за справедливост, обществена търпимост, обществен интерес, обществени ценности и разбира се уважение към демократичните ценности за стойността на личността и нейните права, права на свобода и права на достоен живот", каза Попова.
Тя посочи, че балансът между преценката, която първоначално прави държавният глава - между хуманността и справедливостта, които са задача и ангажимент и на съдебната система, и акта на помилването, който е жест на великодушие и на опрощение на държавния глава, това е, по християнски казано, опрощение за греховете.
"Опрощаване не се дава често и затова празникът Прошка е един път в календарната година.
Опрощаването се прави внимателно с оценка и съблюдаване на хуманните принципи и съблюдаването на много важното за нас обстоятелство за спокойствие в обществото", изтъкна Маргарита Попова.
Тя категорично заяви, че няма престъпления, които не би помилвала.
Нейният предшественик генерал Марин твърдеше, че не би помилвал изнасилвачи, а по-късно стана ясно, че го е направил, но то било "с омерзение".
Комисията ще заседава всяка седмица и ще се отчита на всеки месец към 10 число на електронната страница на президентството.
Ще работим в координация с Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН), каза още Маргарита Попова. Ще се предоставят справки и обобщение от медицински прегледи. Решенията обаче трябва да се вземат суверенно от комисията, посочи вицепрезидентът, за да обясни отново защо в комисията няма да участва представител на дирекцията.
Директорът на ГДИН Митко Димитров беше на представянето днес и посочи, че винаги е имало много добро взаимодействие с комисията и с новата ще работят по този начин. Не е изключено на определени заседания да участва и той. Дори и вицепрезидентът ще участва понякога в заседанията на комисията, "разбира се мълчаливо", по определението на Попова.
Тя отбеляза, че нейният вътрешен глас на професионалист й казва, че и заради уважението към членовете на комисията няма как да не се съобразява с техните становища, макар да не е длъжна да го прави. Попова коментира, че през последните 10 години някои членове на предната комисия са изготвяли особени мнения, от които има какво да се прочете и научи.
Указът за помилване би могъл да бъде оповестен, ако човекът е съгласен.
Законът за зашита на личните данни дава възможност за огласяване, ако и лицето е съгласно. Затова в новата комисия имат идея да се иска такова съгласие, за да може да се даде информация и да има по-голяма прозрачност.
"Ние ще бъдем активни в търсенето на това съгласие", каза Маргарита Попова и изрази съжаление, че работата на предишната комисия е била невидима.
На 23 февруари с указ на президента беше учредена новата Комисия по помилванията. Тя е в състав: Ива Пушкарова, председател, и членове - Юлия Бояджиева - член и на предишни комисия, проф. Снежана Начева - за първи път, д-р Владимир Велинов - експерт по съдебна психиатрия, Петя Тянкова - член на ротационен принцип.
На всеки 6 месеца един от членовете ще се сменя.
Комисията е помощен орган на вицепрезидента на републиката, на когото държавният глава възложи осъществяването на функциите по чл. 98, т.11 от Конституцията на Република България, т.е. да упражнява право на помилване.
Комисията има съвещателни функции и изготвя експертни становища. В работата си тя се ръководи от становищата на правния съвет на президента относно политиката по помилването. Комисията изготвя мотивирано предложение по всяка конкретна молба за помилване.
Новата Комисия по помилванията
Помилването е акт на милост, акт на великодушие от страна на държавния глава, като се съблюдават балансът и правилата за справедливост, заяви вицепрезидентът Мартгарита Попова
8 март 2012, 14:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!