Д елегация от Народното събрание е пътувала до Тайван по времето, по което президентът Росен Плевнелиев бе на посещение в Китай, съобщава в. "Сега" в днешния си брой.
Новината идва няколко дни след визитата на депутата от БСП Страхил Ангелов в Сирия, която за малко не се превърна в дипломатически скандал.
Целта също е развитие на бизнес отношенията, въпреки че България разглежда Тайван като част от Китай и не поддържа дипломатически отношения.
В делегацията са били Румен Йончев от "Коалиция за България", Венцислав Лаков от "Атака", Петя Раева от ДПС и Владимир Тошев от ГЕРБ.
И те били в Тайван като частни лица. Освен това парламентаристите ни имали навик да посещават Тайпе всяка година на разноски на приемащата страна.
Пред Нова телевизия министърът на външните работи Кристиян Вигенин заяви, че не очаква това пътуване да се отрази на отношенията с Китай, тъй като "имаме много последователна политика и развиваме отношенията си с Китай".
"Посещението е частно, традиционно и е с цел подпомагане на българската икономика", обяснила Раева пред "Сега".
По думите й там скоро предстои голямо изложение на храни, което е важно за страната ни. Йончев пък казал пред всекидневника, че са отишли "да подкрепят България като място за инвестиции", освен това страната ни имала търговско представителство в Тайпе. Той обяви, че народните представители имат право да пътуват където искат и отхвърли всякакви аналогии със случая "Страхил Ангелов". По друг начин е разчел визитата Венцислав Лаков - обмяна на опит срещу изтичането на мозъци, пише още "Сега".
По време на нашето посещение в Тайван посочихме позицията за единен Китай, която е позиция и на България, и на Европейския съюз,
заяви пред журналисти в парламента депутатът от Коалиция за България Румен Йончев, цитиран от Агенция "Фокус". Йончев подчерта, че пътуването не е било официално.
"Аз получих поканата от Тайван и поканих колеги, които мисля, че имат интереси към външната политика и към тази тема”, обясни Йончев.
"Михаил Миков е против, но той не е директор на прогимназия,
който спира, пуска, разрешава и забранява личните и неофициалните контакти на народните представители. Така че не виждам нищо ненормално в това. Г-н Миков е изразил своето мнение като председател на Народното събрание", каза още депутатът.
Според народните представители няма проблем чужди държави да плащат за пътуванията им
На въпрос доколко е редно народни представители да пътуват за сметка на чужда държава, Йончев заяви: „Тогава, когато Народното събрание не поема тези разходи, не мисля, че е уместно да ги поема, това е една изградена практика от много години не само с България, а е установена с почти всички държави в света”.
На въпрос дали посещението на четиримата български депутати в Тайван ще наруши отношенията на страната ни с Китай, Йончев заяви: "По никакъв начин, защото отношенията с Китай са изградени на съвсем различна основа, те са официални, с дипломатически представителства.
През последната година бяха разменени три официални посещения на тримата големи – нещо, което предостатъчно говори за отношенията с Китай. Ние по време на нашето посещение посочихме позицията за единен Китай, която е позиция и на България, и на Европейския съюз. Това не пречи на почти целия свят да води едни много интензивни търговски отношения с Тайван, място, в което ние изоставаме чувствително."
"Надяваме се реакцията в медиите и в част от политическите кръгове да не е проява на изостанало мислене от миналото и съобразяване с едни комунистически разбирания за международните отношения и специално отношенията с Тайван, които бяха диктувани тогава от братската солидарност между народите от един забравен вече свят”, каза още депутатът.
Пред журналистите в НС Лаков обяви, че целта на посещението била запознаване със страната. "Посетихме високотехнологичен парк, културни забележителности, историческия музей. Идеята е, че като държава с много голям икономически растеж би могло да инвестират в българско предприятие. По никакъв начин не сме изявили позиция на българската държава. ЕС има споразумение с Тайван за безвизов режим и по силата на това споразумение пътувахме без визи. Личният ми телефон е тайвански, компютърът ми е тайвански, таблетът ми също е тайвански, Тайван присъства в България като производител”, каза Лаков, цитиран от "Фокус".
"Правят високотехнологични паркове, в които обединяват държава, наука и производство. Имат много голям икономически растеж, така че защо да не видим този опит”, отбеляза депутатът.
В коментар на това, че председателят на парламента Михаил Миков не е разрешил това пътуване, Лаков заяви: „Няма защо да ни спира председателят на парламента, това не е командировка, това стана във ваканцията, не струва нито стотинка на парламента, нито стотинка на българския данъкоплатец, не ангажираме по никакъв начин българската държава с нашата визита”.
Обясненията на Лаков са подобни на тези на Волен Сидеров за неговите екскурзии, за които той каза, че ги плащат богатите му приятели.
Депутатът от ПЕС Илияна Йотова коментира, че не е редно канещата страна да поема всички разноски
На въпрос на Би Ти Ви с какви пари е реализирано посещението и дали е нормално държавата, която кани, да поема всички разходи, евродепутатът отговори: "Практиката в ЕП е, независимо за каква делегация става въпрос, в никакъв случай не може да се допусне канещата страна да поема всички разноски, защото това нарушава принципът на обективност".
Според нея друг важен аспект е, че страни, които имат такива проблеми канят делегации и след това, посещението се използва с пропагандна цел, нищо, че тази делегация може да не е поела никакви ангажименти. "За това, когато се представляват и политически групи, трябва да се внимава особено", заключи Илияна Йотова.
Посещението в Тайван прилича на "кръжок по желание", коментира Йотова. Тя добави, че доколкото знае тази група не е със санкцията на НС и е сформирана като "кръжок по желание".
Според нея това означава непознаване на междудържавните отношения. По думите й обаче трябва да бъдат изслушани хората, които са отишли там, и да се види какво ги е накарало и с чии мандат са отишли. Тя припомни, че в Китай на посещение е бил председателят на НС Михаил Миков и президентът Росен Плевнелиев, които са делегации на много високо ниво.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!