Причина е поредната политическа грешка на Надежда Нейнски и новото политическо коварство на Иван Костов.
Вчера, в последния момент преди края на регистрацията на коалиции, партията на Костов ДСБ скъса с въпросното "Синьо единство". Час по-късно "Единството" оттегли регистрацията си като партия в Централната избирателна комисия (ЦИК).
Разпадането на поредната несъстояла се коалиция била заради обичайния за тези политици скандал - за лидерския пост.
Водещият се официално за председател на "Синьо единство" Христо Панчугов днес обясни на пресконференция, че "като най-изявени представители на десницата", Надежда Нейнски и Иван Костов трябвало да се съпредседатели на коалицията.
Но
до последния момент Иван Костов
е настоявал той да бъде единствен председател.
"Това е основната причина за разваляне на коалицията", каза Панчугов.
Така новата партия на Нейнски и Мартин Димитров решила
да не участва в изборите и да не приеме странната покана на ДСБ за места в
нейните партийни листи.
"Ние няма да участваме в изборите, за да дадем възможност на българските избиратели да дадат оценката си за представителите на традиционната десница", каза днес обявената за зам.-председател Маргарита Бойчева.
На фона на всички събития в т.нар. "синьо политическо пространство" през последните месеци, днес Христо Панчугов заяви: "В разделението на десницата няма да участваме. Ако участваме в изборите, би било означавало точно това. Ние оставаме верни на принципа, че синята идея трябва да се случи. Самостоятелното явяване на 12 май ще усили разделението в дясно и затова няма да го направим".В отговор на въпрос за евентуално предизборно сътрудничество със СДС от партията на изключените и напусналите заявиха, че "СДС отдавна не е дясна партия, СДС е машина за поръчки на ГЕРБ".
За да изпревари тази пресконференция, по-рано тази сутрин Веселин Методиев от ДСБ се яви в студиото на Би Ти Ви и заяви, че
"нищо не ври и кипи при нас, но има напрежение".
По-късно на свикана извънредна пресконференция Светослав Малинов от ДСБ каза: "Преговорите продължават, не успяхме да се регистрираме заедно като коалиция за изборите, но нашите опити да постигнем целите си, свързани с максималното обединяване на десните избиратели, продължават.
Целта била със "Синьо Единство" да се сключи политически съюз преди регистрацията на листите с имената на кандидатите за депутати. "В знак на добра воля ние ще регистрираме нашите листи в последния възможен момент. Те остават отворени в рамките на тази седмица, за да заемат своите места колегите от "Единство" според договорките, които вече постигнахме.
Бихме искали този политически съюз между ДСБ и новата политическа партия да бъде гарант за всички онези ангажименти, които вече сме поели в подписаната единна платформа", каза Малинов.
Според активистите на ДСБ преговорите били прекъснати "очевидно заради възникнал при другите вътрешен проблем".
Веселин Методиев, който е председател на предизборния щаб, смята, че една от трудностите при създаването на коалициите в дясно винаги е при смяната на поколенията. "Няма спекула, има здрав разум, предаване на щафетата, умения да се водят преговори. Това, което се случва вдясно, е, защото в дясно хората са много по-откровени и честни. Вляво са повече демагози, повече лъжат, ние не можем да правим такива неща", посочи той.
Вчера неочаквано ДСБ регистрира коалиция в ЦИК с Български демократически форум (БДФ).
Както е известно, СДС с председател Емил Кабаиванов пък регистрира за изборите коалиция заедно с Обединените земеделци, Радикалдемократическата партия, БСДП и "Гергьовден".
Според всички проучвания през последните месеци на предстоящите парламентарни избори нито една от смятащите се за "сини" и за "десни" политически формации няма шанс за резултат по-висок от 1-1,4% от гласовете и няма как да вкара депутати в новия парламент.
В същото време в интервю за Агенция "Фокус" математикът проф. Михаил Константинов, бивш председател на Съвета на директорите на „Информационно обслужване" и бивш член на ЦИК, напомни, че
"в България има над половин милион традиционно десни избиратели".
"Тези хора не са изчезнали, не са умрели. Те са тук, но не са намерили своето политическо представителство. И тези хора търсят това представителство. Така че - кой е автентичният десен и кой не, ще решат българските избиратели. Един от критериите за ляв и десен е членството в Европейската народна партия", посочи проф. Константинов.
За разрива между Иван Костов и Надежда Нейнски, професорът обясни, че по принцип, когато възникне такъв спор, той е за места в листите.
Константинов не пожела да коментира конкретни партии и изрази съжаление, че се стига до такива неща. По думите му, навремето тези политици са му били любими.
Проф. Константинов не даде прогноза за резултата, ако на изборите участват заедно Костов и Надежда Нейнски и съответно, само Костов, но според него "и в двата случая прогнозите за това формирование на са много добри".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!