Л идерът на БСП Корнелия Нинова сигнализира австрийското правителство и прокуратура за „Цанков камък“. Това съобщават от пресцентъра на БСП. Нинова завежда дела срещу премиера Бойко Борисов и всички, обвързали името ѝ с проекта.
„В последните дни министър-председателят Борисов и депутати от ГЕРБ, в опити да заглушат корупционни скандали в управлението на суджука, твърдят, че проектът „Цанков камък“ е стартирал, докато съм била зам.-министър и, че съм обвързана с него.
ГЕРБ сезира главния прокурор за напукания „Цанков камък“
Борисов: Като чуя 'Цанков камък” и ме заболява сърцето
И двете са лъжа. Проектът стартира в правителството на Симеон Сакскобурготски през 2001 г. и
нямам никакво отношение към него,
дори и като зам.-министър в друго правителство от 2005 до 2007 г. Личните нападки към мен нямат никакво значение, но имат значение членовете и симпатизантите на БСП и онези 1 млн. българи, които ни подкрепиха на изборите“, пише в официалната позиция, разпространена от партията.
„Завеждам дела на всички, които в последните дни обвързваха името ми с този проект и правеха внушения, че съм корумпирана – така, както на 23.05.2017 г. заведох дело на лицето Бойко Методиев Борисов за твърдението му, че съм била член на СДС и за това, че ме нарече „г-жа Лъжа“. Както той, така и всички, които сега ме обвързват с проекта „Цанков камък“, ще отговарят в съда, където ще трябва да доказват несъществуващи факти“, категорична е Нинова.
Тя ще депозира и писмо до главния прокурор Сотир Цацаров, в което пита дали името ѝ фигурира в направените експертизи, разпити на свидетели и проверка на документи, извършени от държавното обвинение.
Освен това
Нинова ще изпрати писмо и до посланика на Австрия у нас
с молба „той да информира австрийското правителство и австрийската прокуратура за това, че българският премиер Борисов определя проекта „Цанков камък“ като корупционен. По този начин той въвлича държавата Австрия в корупционен скандал“.
От партията припомнят, че проектът „Цанков камък“ е в изпълнение на договор между България и Австрия, която участва във финансирането. През 2004 г. е сключено споразумение с „Verbundplan“ GmbH за изготвяне на работен проект и упражняване на авторски надзор по време на строителството. Самото строителство е изпълнено от консорциум от 3 австрийски фирми: „Аlpine“, „Vatech hydro“ и „Verbundplan“.
Междувременно днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова коментира казуса „Цанков камък“ днес на пресконференция, на която говори за основните приоритетите от управленската програма на правителството в сектор „Енергетика“ за периода 2017-2020 г.
„Знам със сигурност, че договорът е сключен през 2003 г. с австрийската кампания „Алпина“, не е проведена обществена поръчка, защото става въпрос за международно споразумение“, обясни тя. „Има важно „но“, което трябва да се знае – през 2005 г. се подписва допълнение №3 и се извършват допълнителни разходи за изместване на пътя Девин-Михалково. Договорената цена за тези дейности е 41 млн. евро. Установихме, че при този тип действия е налице
нарушение в законодателството относно обществените поръчки“,
посочи Теменужка Петкова.
„Прокуратурата ще каже кои са отговорните лица. В докладите ясно са посочени периоди, лица и действия“, заяви министърът. „Извършва се планов ремонт, свързан с коритото на река Гащня и ремонт, свързан със самия ВЕЦ, на повреда на геомембраната на язовира“, поясни Теменужка Петкова.
Междувременно от пресцентъра на
ДПС призоваха медиите да спрат да свързват почетния председател на партията Ахмед Доган с проекта “Цанков камък”.
„Пропагандната машина и почините на черния ПР, които се проявиха в разразилата се кампания, намесваща името на д-р Ахмед Доган с проекта “Цанков камък”, както и всякакви спекулации по темата, са опит за отклоняване на общественото внимание от корупционните скандали и управленската безпомощност и некомпетентност, които белязаха първите 100 дни на правителството.
В тази връзка заявяваме, че д-р Доган не е и не следва да бъде свързван нито с проекта “Цанков камък”, чиито консултант не е и никога не е бил, нито с каквито и да е други спекулативни твърдения“, се казва в съобщението.
През март 2010 г. се появи информация, че Ахмед Доган е взел 1,5 млн. лв. като консултант по четири мегапроекта – хидровъзел „Цанков камък“, „Доспат“, каскада „Горна Арда“ и язовир „Тунджа“. Лидерът на ДПС бил „мениджър на проучванията“ за „Цанков камък“ и останалите три хидроенергийни обекта.
На 30 юли 2010 г. парламентарната Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и професионална етика реши да изпрати преписката за консултантските договори на Ахмед Доган за проекта „Цанков камък“ във Върховния административен съд (ВАС). Комисията тогава е на мнение, че са налице данни за конфликт на интереси по отношение на лидера на ДПС.
В края на същата година ВАС реши, че Доган не е изпаднал в конфликт на интереси, когато е получил високият си хонорар. Двама от тримата съдии тогава решиха, че Доган не е в конфликт на интереси, тъй като консултантските му договори са сключени преди влизането в сила на закона, по който се иска да бъде санкциониран.
През февруари 2011 г. петчленен състав на ВАС окончателно оправда Ахмед Доган. Съдът отсъди Народното събрание да заплати на лидера на ДПС направени по делото разноски допълнително в размер на 300 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!