П ромените в Кодекса на труда ще бъдат приети окончателно другата седмица, в тях няма предложение 15-годишните младежи да работят и такова няма да се приема.
Това увери в предаването „Здравей, България” на Нова ТВ депутатът от БСП Корнелия Нинова.
Коментарът ѝ бе по повод идеята от работодателските среди младежите да бъдат наемани законно, на трудов договор.
В Кодекса обаче е уредено стажуването на млади хора до 29 години, завършили средно или висше образование, каза Нинова.
Не се предвиждат и изменения в отпуска на жените след майчинство,
каквито предложения също имаше, увери Нинова. „Платеният годишен отпуск няма отношение към раждането. Защо трябва да отнемаме едно право за сметка на това, че една майка е родила, особено в условия на демографска криза?”, каза тя.
Няма да се променят и сроковете на майчинството.
Нинова коментира и други предложения, внесени от депутати между първо и второ четене на Кодекса на труда в Парламента.
Идеята, ако пенсионер продължи да работи, работодателят да може да го освободи на основание, че е навършил пенсионна възраст, за да се освободят работни места за младите безработни, няма да бъде гласувана сега, за да не се решават пенсионни въпроси на парче.
Предстои ни цялостен разговор по пенсионната реформа и система.
Посветихме 2014 г. на този сериозен разговор и ще търсим широка обществена подкрепа. Да седнем всички и да обсъдим общо тези въпроси от 1 януари 2015 г., например, каза Нинова.
Тя определи като неприемливи предложения от рода на това трудовият договор да не се прекратява в писмена форма, а например по имейл. Такива предложения няма да бъдат подкрепени от „Коалиция за България“, защото това е посегателство върху трудовите права, категорична бе Нинова.
Работници, ощетени от работодатели, могат да получат
до шест заплати по 1200 лв. от създадения миналата година специален фонд за обезщетяване,
стана ясно още в предаването. Нинова посъветва обаче служителите да не изпускат предвидените срокове за подаване на документи за тези средства след обявяването на фирмата в несъстоятелност.
Вижте повече във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!