Внесеният от Министерския съвет Законопроект за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност и от административни нарушения, беше отхвърлен на първо четене от парламента с гласовете на левицата, ДПС, "Атака", Синята коалиция и независими депутати.
Проектът предвиждаше Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество да се задейства без влязла в сила присъда, когато дадено лице не може да докаже доходите си.
Допустимият праг на разминаване между приходи и имущество, се равняваше според проекта на 400 минимални работни заплати.
Процедурата за отнемане на имуществото според предложението трябваше да се задейства, когато несъответствието между доходите на лицето и имуществото надвишава 150 хил. лева. По сега действащия закон несъответствието между доходи и имущество трябва да надвишава 60 хил. лева.
Българският народ иска този закон за конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност, повечето хора имат накърнено чувство за справедливост, каза министърът на правосъдието Маргарита Попова от парламентарната трибуна преди проектът да бъде отхвърлен.
В кулоарите на парламента Попова обяви, че текстовете няма да бъдат поправяни, защото са достатъчно добри и
ще се изчака благоприятен момент, в който все пак предлаганият модел на гражданска конфискация ще бъде приет
като ефективен инструмент за борба с незаконно придобитото имущество.
Министърът на правосъдието опроверга твърденията на опонентите, че гражданска конфискаци не може да се приеме заради конституцията и противоречи на европейската конвенция за правата на човека.
Към конвенцията има такъв протокол, той се прилага в други страни, подчерта Попова. По думите й, доводите на противниците на модела са удобно оправдание той да не се приеме и така да се оправдае несправянето с корупцията.
Всеки, който има имущество, неоснователно придобито, е в обществен интерес да го върне, коментира тя. Това са принципите, залегнали в законопроекта, за които има положително становище на Венецианската комисия (venice.coe.int).
Важно е да се чуе, че със закона не се отнемат имущества на стойност 100 хил. лева, отнема се несъответствие в имущество над тази сума, категорична беше Маргарита Попова. Тя все пак допусна, че има текстове, които могат да се подобрят.
Посланикът на САЩ у
нас Джеймс Уорлик изпрати до медиите становище
в което пише, че с голямо разочарование е научил за днешното решение на парламента. Той изразява надежда правителството да предприеме действия за приемането на законопроекта в настоящия му вид през следващата сесия на парламента.
"Гражданската конфискация на имущество е важен инструмент в борбата с организираната престъпност и корупцията и се използва в страни като САЩ, Великобритания, Италия, Австралия и Ирландия. Законопроектът, внесен в парламента, е одобрен от Венецианската комисия като ефективен и в пълно съответствие с демократичните принципи", пише Уорлик.
Идеята на управляващите е да ускорят процеса по отнемане на имущество,
придобито от престъпна дейност, чрез въвеждането на така наречената гражданска конфискация.
Делата да се водят от държавна комисия пред гражданския съд, без да се чака развитието на наказателното производство и влязла в сила съдебна присъда.
Първата група лица, срещу които би трябвало да се задейства гражданската конфискация, са привлечени като обвиняеми за престъпление, което може да породи облага, а втората група са физически или юридически лица, които притежават имущество, за което комисията може да предположи, че е придобито от престъпна дейност на трето лице.
Държавата може да се задейства и срещу хора, придобили облага на стойност над 150 хил. лева в резултат на административно нарушение.
Проектът предвижда, че веднъж попадне ли под контрола на комисията за конфискация, гражданин или фирма
ще трябва да доказват собствеността си за 20 години назад.
Ако се установи, че през тези 20 години доходите и имуществото на човек се разминават, може да се отнеме и собственост, която е продадена на далечни роднини, предвижда още законът.
Комисията за контрол на ДАНС също препоръча законът да не се приема заради противоречия с Конституцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!