Кабинетът "Борисов" оцеля при първия вот на недоверие. За вота гласуваха 70 народни представители.
Тези, които се противопоставиха бяха двойно повече - 144. Само един депутат се е въздържал - от "Атака".
В гласуването участваха 215 депутати.
Искането бе внесено от депутатите на БСП и ДПС и бе мотивирано с тежките проблеми в здравеопазването.
Това бе първият вот на недоверие срещу кабинета на Бойко Борисов, съставен в края на месец юли 2009 г.
Вотът се състоя в отсъствието на министър-председателя Бойко Борисова и на двамата вицепревиери Цветан Цвeтанов и Симеон Дянков, което се случва за първи път.
За сметка на това в залата присъстваха 11 министри.
За вота и против кабинета бяха депутатите от левицата и ДПС.
Депутатите от РЗС не участваха в гласуването, въпреки че бяха в пленарна зала.
За кабинета гласуваха депутатите от ГЕРБ, Синята коалиция, двама независими и
"Атака", с изключение на Камен Петков
от партията, който се въздържа. "Вие от това ли се интересувате, какво от това, голяма работа" - беше единственият коментар на лидера на "Атака" Волен Сидеров на журналистически въпрос дали ще има санкции за Петков.
Не приемам такъв вот на недоверие, внесен от ляво, обясни Цветомир Михов (ГЕРБ) защо е гласувал против. Той посочи, че тази процедура е била израз на политическа дейност, с която опозицията иска да покаже, че все още съществува. Вотът е израз на огромно лицемерие, на което са ви учили през последните 20 години, обърна се той към левицата.
Д-р Даниела Дариткова (ГЕРБ) заяви, че са станали свидетели, как чрез този вот опозицията се е опитала да прехвърли своята отговорност и грехове в областта на здравеопазването.
Снежана Дукова (ГЕРБ) поздрави депутатите, че с гласуването са показали вярата си, че ГЕРБ може да направи политика.
Мая Манолова от БСП посочи, че вотът е бил успешен, защото е бил сменен министърът на здравеопазването. Според нея обаче "циркът в мнозинството продължава" и представителите му са могли да научат изказванията си, вместо да говорят скороговорки и заучени фрази от трибуната.
Съжалявам, че дебатът, в който се ангажираха и неправителствени организации, и БЛС, не е стигнал до вашето съзнание, за да си дадете сметка колко страшна наистина е ситуацията в българското здравеопазване, допълни Манолова.
Коалиция за България ще започне събирането на подписи за освобождаването на Цецка Цачева от поста председател на Народното събрание, заяви председателят на БСП и на ПГ на левицата Сергей Станишев в декларация от парламентарната трибуна.
Той уточни, че искането за освобождаване на Цачева е за системно нарушаване на правилника на парламента и за допускане на
неуважение от страна на правителството към Народното събрание,
което, по думите му, се е проявило рязко с безпрецедентното отсъствие на министрите от дебатите по вота на недоверие към правителството. Станишев посочи, че Цачева е заблудила Председателския съвет на парламента, че дневният ред тази седмица ще започне с разискванията по вота на недоверие.
По думите му председателят на Народното събрание е влязла в политически сценарий, за да се обезсмисли дискусията по вота и да се насочи вниманието към новия министър на здравеопазването.
Според него Цачева е допуснала езикът на омразата да властва в българския парламент, като не е прекъснала изказването на лидера на "Атака" Волен Сидеров по време на дебатите по вота.
Като аргумент за искането за освобождаване на Цецка Цачева от поста лидерът на БСП посочи и недопускането на въпроси на народни представители към премиера и министри в рамките на парламентарния контрол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!