Между 15,300 млрд. лв. и 22 млрд. лв.ще излезе строителството на АЕЦ "Белене" сочат пет независими експертизи на български и чуждестранни консултанти. Това съобщи Красен Станчев, член на Инициативния комитет "Не" на измамата "Белене" на пресконференция днес.
Според данните, цитирани от Станчев, очакваната цена на тока от евентуалната нова централа ще е от 0,15 лв. до 0,22 лв. за коловатчас, което го прави между 2,5-3,15 пъти по-скъп от досегашния микс (средна цена на тока от ядрена енергия, ТЕЦ и ВЕЦ).
Независимо от оптимистичността на прогнозите, стойността на инвестицията в атомна централа би била близо два пъти по-висока от договорената през 2006 г., категоричен е експертът. Той уточни, че тези анализи не отчитат корупцията и удължаване на сроковете за строителство.
Всяко включване на нови мощности, дори един хилядник, би довело до дестабилизиране на енергийната ни система, предупреди Иван Хиновски, член на ИК.
Строителството само на два нови реактора ще обърне регион срещу регион, може и да се стигне до закриване на "Марици"-те, посочи експертът.
Сметките на комитета са, че изграждането на "Белене" би струвало на всеки избирател по около 2500 лв., а на хората под 50 г., които всъщност ще плащат - по около 3800 лв.
На печалба ще са доставчиците, тези, които ще изнасят, управителите на централата, инвеститорът и няколко консултанти, отбеляза Красен Станчев.
Лъжа е твърдението, че по-голямата част от българите искат строителството на "Белене", подчерта и председателят на Инициативния комитет Иван Иванов, депутат от Синята коалиция.
Той добави, че цена от най-малко 21 млрд. лв. за най-бедната страна в Европейския съюз ще лиши от важни средства ключови сектори, като здравеопазване, образование, социалните дейности, ще замрази пенсиите за дълъг период напред, а токът от нея, по най-скромни изчисления, ще бъде не по-малко от три пъти по-висок от цената на ел. енергията от АЕЦ "Козлодуй".
От сдружението срещу нова ядрена централа твърдят, че проектът "Белене" е финансово необезпечен, икономически необоснован и екологично вреден.
Няма и проект за проучване на въздействието върху социално-икономическата среда, затова той не може и да бъде финансиран от западни банки, допълни Илиян Василев.
Според журналиста Иво Инджев, който също е в инициативния комитет, въпросът на предстоящото допитване към гражданите по-скоро би трябвало да е "Съгласни ли сте да приемете отпадъците от АЕЦ"Белене".
На 27 януари ще гласуваме "за" или "против" партията на крадците, "за или "против" ограбване на българския народ с нови 10 млрд лв., "за" или "срещу" непоносимо високите цени на тока у нас, коментира политологът Огнян Минчев, член на ИК. Под партия на крадците той разясни, че има предвид енергийната олигархия в България. "Белене" е възможност за легитимен грабеж, посочи Минчев. И попита още защо имаме ситуация, при която управляващата партия и най-голямата опозиционна политическа сила, гласуват заедно "за" строителството на нова атомна централа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!