Полицията изпревари правителството по доверие, показва проучване на НЦИОМ.
В края на май с 53% одобрение полицията е на първо място сред държавните институции.
Особено силна е подкрепата за действията на полицията сред симпатизантите на ГЕРБ. По около половината от избирателите и на ДПС, и на БСП, одобряват работата на полицията.
Над средното е одобрението към работата на полицията сред възрастните хора, сред ниско образованите, сред живеещите в провинцията, както и сред заможните българи.
Операциите на МВР възстановяват доверието към България от международните институции, смятат 64.3% от анкетираните в национално представително проучване на НЦИОМ, направено между 15 и 25 май.
Според една трета от запитаните - 34.4%, операциите имат за цел единствено да отклонят общественото внимание от други по-важни проблеми на страната, а за 31.8% смятат, че операциите обслужват единствено политически и бизнес интереси, и служат за разчистване на лични сметки.
Повече от две трети от българите - 72.4%, заявяват, че правителството има воля да се бори с организираната престъпност. Предприети са решителни действия за достигане до върховете на организираната престъпност в България, е мнението на 57.6% от анкетираните.
Общо 30.8% вярват, че този път виновните ще бъдат осъдени, докато според 35.8% - с операциите на МВР само се вдига шум и няма да бъде постигнато нищо съществено.
Правителството и армията са другите две институции, одобрението за които надхвърля неодобрението. Кабинетът е одобряван от 46% от българите, а армията - от 42%.
Най-силна е подкрепата за кабинета сред висшистите, сред жителите на градовете-областни центрове и сред хората със стандарт около и над средния. Работата на кабинета се ползва с високата подкрепа на привържениците на ГЕРБ и на Атака. Доста по-критични са десните избиратели.
Народното събрание се ползва с доверие сред 30% от българите.
Продължава тенденцията на спад на доверието към съда,
в същото време прокуратурата успява да подобри публичния си образ и одобрението за нея достига 26.9% при 25% през март.
Подчертано скептични са нагласите към съда сред населението на градовете–областни центрове.
Премиерът Бойко Борисов е одобряван от 64.7% от анкетираните. За последните два месеца одобрението за него намалява с около 3%, приблизително толкова нараства и неодобрението към работата му.
Бойко Борисов продължава да бъде най-одобряваният от своите избиратели лидер на политическа партия.
Президентът Георги Първанов е одобряван от 47% от анкетираните. Социолозите отчитат, че през последните месеци одобрението за работата му плавно намалява.
Българският еврокомисар Кристалина Георгиева е одобрявана от 56% от българите през май, като подкрепа за нея дават избиратели на всички партии.
Масова подкрепа сред симпатизантите на всички партии получава и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов - 68.5%. Цветанов изпреварва Бойко Борисов по рейтинг и е един от политиците с най-нисък дял на неодобрение - 16%.
На второ място сред министрите е Вежди Рашидов - 46.7% подкрепа, Божидар Димитров - 43.1%, Мирослав Найденов - 42.4%, и Николай Младенов - 42%.
Министрите, неодобрението за работата на които надхвърля одобрението, са на финансите Симеон Дянков и на труда и социалната политика Тотю Младенов. Финансовият министър получава подкрепа от 34% от българите и неодобрение от 48%, а социалният министър е одобряван от 27.2% и неодобряван от 33.9% от запитаните.
В условията на криза хората по обясними причини насочват недоволството си към ресорите на тези двама министри. Що се отнася до министър Дянков, то регистрираме голяма разлика в оценките за работата му, които дават избирателите на ГЕРБ от една страна, и всички останали българи, от друга, коментира директорът на НЦИОМ Лидия Йорданова.
Ако в края на май 2010 г. се провеждаха парламентарни избори, то
в Народното събрание щяха да бъдат всички сега представени партии без РЗС,
показват още данните от проучването.
Съотношението между електоралната тежест на ГЕРБ и БСП в момента е приблизително три и половина към едно - 41%:12%.
Избирателите на ГЕРБ са най-често хора на възраст до 50 години, високообразовани и заможни, жители на областните центрове.От началото на управлението си до момента ГЕРБ губи доверието на около 11% от своите избиратели.
Доста по-обезсърчени са избирателите на БСП - една четвърт от тях посочват, че се чувстват разочаровани.
Разочаровани от своя избор са и една трета от гласувалите през 2009 г. за Синята коалиция.
За последните девет месеца се свива електоралното влияние на РЗС, а Яне Янев губи две трети от одобрението, което имаше преди парламентарния вот през 2009 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!