Обвинения за купуване на гласове и три ареста помрачиха изборите за Европейски парламент в България, докато медийни и правозащитни организации подеха безпрецедентна кампания срещу тази практика, предаде Насдак (NASDAQ).
Трима мъже са арестувани по обвинение, че са предлагали пари или са опитвали да окажат натиск върху избиратели, за да гласуват за определена политическа партия, съобщи полицията без да дава допълнителни детайли.
Избирателната комисия в Благоевград съобщи, че е изпратил сигнал за значително купуване на гласове в седем села от региона.
Националното радио съобщава, че мъж е хванат да плаща на избиратели от колата си пред избирателна секция в град Лом.
Подобни случаи са докладвани в София, Перущица и Дупница, предаде агенцията.
В ромския квартал в Пловдив полицията разследва жалби на граждани, които съобщават, че са им били предложени 30 лв. и печено пиле, за да гласуват за определена партия.
Неправителствената организация "Прозрачност без граници" заяви, че се наблюдава спад на мошеническите практики спрямо предишни избори.
Имаме нов феномен в българската политика - това е организираният, контролиран корпоративен вот, който беше упражнен преди всичко в полза на коалицията между "Лидер" и "Новото време", коментира председателят на УС на "Прозрачност без граници" Огнян Минчев.
Според Минчев се наблюдава усъвършенстване на технологиите за купуване на гласовете на малцинствените групи.
По думите му в Пловдив, Шумен, Кюстендил и Видин е наблюдавано воденето на групи избиратели от определени хора на няколко пъти в двете
посоки, но не е регистрирано влизане в избирателната секция и след това в близкия магазин или клуб.
Според политолога Антони Гълъбов има "повече случаи на натиск, отколкото на плащания".
Предлагането на пари, храна или други подаръци на избиратели, особено от бедното ромско малцинство, помрачава изборите в България от падането на комунизма, отбелязва Насдак.
За да се бори с тази практика, парламентът въведе тежки глоби и наказание със затвор за нарушителите, независимо дали купуващи или продаващи гласа си.
На днешните избори, българските партии за първи път са задължени да отпечатат на плакатите, листовките и други пропагандни материали "Купуването на гласове е престъпление".
6% от българите все още са съгласни да приемат пари в замяна на гласа си, съобщи "Отворено Общество".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!