Напредък в спора по Закона за горите
Мирослав Найденов   
Източник: БГНЕС
4

Има напредък в дискусията по най-спорния текст от промените в Закона за горите - за промяната на предназначението на земи от горския фонд.

Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов, цитиран от Агенция "Фокус".

Една от промените в закона, върху които президентът наложи вето, предвиждаше да се позволи застрояване на горски територии със ски съоръжения без промяна на предназначението на земите.

Този текст от закона стана причина за обвинения в лобизъм и в улесняване на сечта и застрояването на българските планини и предизвика вълна от протести в столицата.

Ветото върху закона обаче предизвика ответни протести с мотива, че така се парализира развитието на зимния туризъм в България.

След наложеното от президента вето Министерството на земеделието е домакин на дискусиите между страните, засегнати от спорните текстове в закона.

"Те се съгласиха с нашите аргументи и предложиха, направиха първата крачка –

промяната на предназначението да бъде за определен период от време,

след изтичането на който отново това става държавен горски фонд", каза тази вечер министър Найденов.

"Позицията на министерството е, че държавата желае да запази горите абсолютна държавна собственост, завинаги", посочи той.

Следващият проблем идва от това, че таксите за самата промяна на предназначението са изключително високи

и някой потенциален инвеститор просто ще го откажат, посочи Найденов. "Затова в момента разглеждаме варианта да бъде променена наредбата за тези такси, за да бъдат те актуализирани и да станат възможни и достъпни.

Третото, по което днес спорим целия ден – в определени територии, съгласно тяхното настояване, инвестиции може да прави държавата и общините, но не и частни инвеститори.

Опитваме се да им обясним, че ако промяната на предназначението е за определен период от време – дори и частна да е инвестицията, след изтичането на срока, то става държавно.

Ако там е направен влек или лифт, след 10 или 20 години той става държавна собственост. В този смисъл, ще си докараме освен горския фонд и допълнителни материални блага за държавата, за общините", каза Мирослав Найденов.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Свят Преди 9 минути

Съдебните заседатели взеха решението си след по-малко от два часа разисквания

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Любопитно Преди 17 минути

Те споделят преживяното в ексклузивно интервю за подкаста „Един без друг“

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

България Преди 3 часа

Той беше задържан на 19 февруари на летище „Васил Левски” - София

"Дали папата е извън опасност?" - лекуващ лекар на Франциск с актуална информация

"Дали папата е извън опасност?" - лекуващ лекар на Франциск с актуална информация

Свят Преди 4 часа

Папа е способен да става от леглото си и да отива сам до креслото, за да работи, добави лекарят

Плашещо интелигентният нов чатбот Grok 3 на Илон Мъск

Плашещо интелигентният нов чатбот Grok 3 на Илон Мъск

Технологии Преди 4 часа

Илон Мъск представи следващата версия на своя чатбот с изкуствен интелект. Но дали Grok 3 наистина е "най-интелигентният изкуствен интелект в света"? И какви цели преследва технологичният милиардер с xAI?

Историята е жестока: Най-абсурдните и нелепи смъртни случаи

Историята е жестока: Най-абсурдните и нелепи смъртни случаи

Любопитно Преди 4 часа

Някои от изброените случаи направо предизвикват недоверие

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Видеозапис от района показва, че експлозията е станала на открито, в близост до плувен басейн, а отломки са разпръснати чак до плажа

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Любопитно Преди 4 часа

Клуни като фермер и това не е заради роля?

Снимката е илюстративна

Отрязана ръка е открита до училище в Дъблин

Свят Преди 5 часа

Останките ще бъдат изследвани и ще бъде направен ДНК анализ

<p>Трюдо се подигра с Тръмп след победата на Канада над САЩ на хокей</p>

Словесни престрелки и хокей на лед: Канадският премиер се подигра с Тръмп след победата на Канада над САЩ

Свят Преди 5 часа

"Една суверенна държава не би трябвало да се страхува от тирания и фашизъм"

<p>Времето изглежда е на страната на Русия</p>

След близо 3 години война: Времето изглежда е на страната на Русия

Свят Преди 5 часа

Това, което Путин нарече „специална военна операция“, се превърна в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война

Почина звезда от "Карате кид"

Почина звезда от "Карате кид"

Свят Преди 5 часа

Питър Джейсън почина на 80 години, оставяйки след себе си впечатляващо наследство с над 270 актьорски изпълнения в киното

Снимката е архивна: Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за Асошиейтед прес в Киев

Тръмп: Зеленски "много затруднява сключването на сделки"

Свят Преди 5 часа

Германският канцлер Олаф Шолц и украинският президент Володимир Зеленски разговаряха за „начините за постигане на справедлив мир в Украйна“, докато Вашингтон настояваше за преговори с Москва

Мадона обвини Тръмп, че си е присвоил титлата „крал“

Мадона обвини Тръмп, че си е присвоил титлата „крал“

Свят Преди 5 часа

Тръмп се провъзгласи на шега за крал под послание, с което в социалната си мрежа се похвали с офанзивата на неговото правителство срещу премахването на тол таксите в Ню Йорк

<p>Кметът на Дупница:&nbsp;Институциите, издирващи&nbsp;Ивана, дължат отговори</p>

Кметът на Дупница за изчезналата Ивана: Институциите, работещи по темата, дължат отговори

България Преди 5 часа

Дангов добави, че година след изчезването на детето няма отговори на много въпроси

Задържаха руснак, планирал нападение в Берлин

Задържаха руснак, планирал нападение в Берлин

Свят Преди 6 часа

Той настанен в следствен арест