С остър спор мнозинството в парламента реши да бъде намален броят на общинските съветници.
Изборният кодекс бе окончателно приет днес.
Без промяна остава броят на общинските съветници в общините с до 30 хил. души.
23 общински съветници вместо 29, както е сега, ще имат общините с до 50 хил. жители. В общините с население до 100 хил. души общинските съветници ще са 29, а не 37. До 160 хил. души - ще се избират 33 съветници, вместо 41, а с над 160 хил. жители - 41, вместо 51 съветници.
Столичният общински съвет ще бъде от 49 съветници, вместо досегашните 61.
Справедливо ли е в НС да влизат политически партии, прескочили 4-процентната бариера, а в местните парламенти - формации, надхвърлили 10-11%, попита Мая Манолова от БСП и добави, че тези общински съвети ще бъдат едноцветни и еднопартийни.
В преходните и заключителни разпоредби на кодекса се регламентира и броят на зам.-кметовете в зависимост от жителите на общината.
Столичният кмет ще има до седем заместници. Депутатите решиха кметовете на райони в Столичната община и в градовете с районно деление да се избират от общинския съвет с тайно гласуване.
Назначаване на кметски наместници в малките населени места също предизвика дебати,
от левицата поискаха поименно гласуване на текста, след като мнозинството отхвърли предложението за неговото заличаване.
Със спорния параграф от преходните и заключителни разпоредби се предлага промяна в друг закон - за административно-териториалното деление на страната. Поправката се налага заради завишаване на нормата за избор на кметове - те ще се избират вече в населени места с поне 350 души, а не както досега - с над 150.
От "Коалиция за България" посочиха, че ограничението ще засегна 35% от избирателите, които няма да могат сами да определят своя кмет. Така в около 3 100 населени места ще бъдат назначавани кметски наместници.
Това е и въпрос, според Михаил Миков от левицата, на избор между повече местно самоуправление и местно администриране. Мая Манолова отбеляза, че по този начин ГЕРБ си осигурява служебна победа в места, където според анализите на управляващите те по принцип не печелят много гласове.
При предсрочно прекратяване на пълномощията на мажоритарно избран народен представител,
в парламента влиза следващият кандидат в листата на съответната партия или коалиция от този район, реши още парламентът.
Според Мая Манолова с този текст ГЕРБ решава свой проблем - какъвто е случаят с министъра в оставка Божидар Димитров, който заяви, че няма да се върне в НС, а на стария си пост в националния исторически музей. Той беше мажоритарно избран за депутат от Бургас и в случай на прекратяване на пълномощията му като народен представител, според действащия закон, в морския град трябва да се проведат частични избори.
Според Мая Манолова приемането на този текст е доказателство, че ГЕРБ не искат частични избори, защото не искат да се знае каква е публична им тежест.
При президентските и местните избори през 2011 г. ще има експериментално гласуване по интернет,
прие парламентът.
Експерименталното гласуване ще се проведе в до пет избирателни секции в страната и до пет извън страната. След регистрация на избирателя за гласуване чрез интернет той ще получи от ЦИК парола не по-късно от седем дни преди вота.
Гласуването по електронен път е лично и започва не по-късно от пет дни преди изборния ден и приключва 48 часа преди него.
Депутатите записаха, че избирателят може да променя своя вот чрез повторно гласуване, но в предвидения срок за гласуване по интернет. Избирателят, заявил, че ще гласува по електронен път, може да направи това и в избирателна секция по постоянен адрес след представяне на документ за самоличност и на получената парола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!