Още следващата седмица ще бъде създадена работна група, която да изготви регламент, за да бъдат върнати загубените пари при осъществените замени с държавни гори.
Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов след среща с юристите от Коалиция "За да остане природа в България", в която е участвала и председателят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова.
По думите на Найденов до няколко седмици работната група трябва да подготви регламента, при който администраторът на замените да издаде актове, с които да принуди бенефициентите да върнат разликата между пазарната цена и тази, на която са осъществени сделките, а до март 2013 г. готвените промени в Закона за държавната помощ да влязат в сила.
Правителството няма да обжалва решението на Европейската комисия, в случай че тя осъди страната ни
да заплаща заради нерегламентираната държавна помощ при заменките на земи, каза Найденов на пресконференция.
Той посочи, че хипотезите по този казус са три - едната е България да бъде оправдана, втората - да бъде установено нарушение на закона и проблемът да отиде на съдебна инстанция, и третият, най-вероятният - ЕК да вземе решение, че е налице нерегламентирана държавна помощ и да започне механизъм за събиране на разликата между пазарната и административната оценка.
Мирослав Найденов изрази личното си мнение, че повечето от 147-те бенефициенти, предмет на разглеждане в ЕК, сами ще пожелаят да върнат взетите имоти. Причината е, че заради новите промени в Закона за горите, те няма да могат да променят тяхното предназначение и съответно да ги застрояват.
15 от тях обаче вече са изсекли взетите гори и са ги застроили
те няма как да бъдат върнати. В тези случаи собствениците ще трябва да заплатят разликите в цените.
В състава на работната група ще влязат юристи от министерствата на земеделието, на финансите и още няколко държавни институции и неправителствени организации.
Земеделският министър призова опозицията да съдейства и подкрепи законодателните марки, за да може разликата в сумите да бъде събрана и да бъдат предотвратени подобни нарушения в бъдеще.
В противен случай страната ни ще бъде осъдена да заплати стотици хиляди лева, припомни Найденов.
На въпрос защо досега не са издадени актове за разваляне на замените, Найденов каза, че само решението на ЕК ще даде правно основание за тях. Очаква се ЕК да се произнесе за всяка замяна.
На въпрос за получената от замяна гора от депутата от ГЕРБ Емил Димитров, Искра Фидосова каза, че той също или ще доплати, или ще върне гората.
Тома Белев, председател на Коалицията "За да остане природа в България", благодари на министър Найденов за адекватната, по думите му, реакция и изразената пред ЕК позиция и подчерта, че коалицията ще участва активно в изработването на законодателните промени.
Европейската комисия започна през 2011 г. наказателно дело срещу България за нерегламентирана държавна помощ по отношение на заменените гори от 2006 до 2009 г., когато бе наложен мораториум върху замените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!