В началото на март за тези дейности бяха отпуснати 21 млн. лв. За МВнР тогава бяха определени 550 000 лв., които са недостатъчни за законосъобразното провеждане на изборите в чужбина в съответствие с изискванията на Изборния кодекс.
С днешното постановление тези средства се увеличават със 160 хил. лв. Това ще позволи да се осигури необходимото техническо оборудване и комуникации за секционните избирателни комисии зад граница.
С постановлението се снема ангажиментът на МВнР да организира международния пресцентър за отразяване на изборите и се възлага на Българската телеграфна агенция, като за целта на БТА се отпускат 50 хил. лв.
Над 1,2 млн. лева ще изхарчи Министерският съвет, за да купи ксероксите, необходими за размножаването на оригиналните протоколи
от секционните избирателни комисии в изборния ден. Главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков обясни днес, че според ценовата оферта на фирмата, която спечели обществената поръчка за доставка на многофункционалните устройства "К енд К електроникс", цената на едно устройства е 85 лева без ДДС. Така на практика общо за 12 300 ксерокса държавата ще трябва да даде над 1,2 милиона лева.
В процедурата за избор на доставчик участваха общо три компании, но до отварянето на ценовите предложения бяха допуснати само две от тях и тъй като "К енд К електроникс" е предложила по-ниска цена, именно от нея ще се купят устройствата.
Според БНР "К енд К електроникс" при условие за най-ниска цена фирмата е предложила оферта за 1 045 400 лв. за доставката на 12 300 копирни устройства, което означава 85 лв. за брой заедно с консумативите. Втората оферта е за цена на устройство от 121 лв., информира радиото.
От края на миналата година мажоритарен собственик на "К енд К Електроникс" е регистрираната в Лихтенщайн компания Domtech Holding, свързана, по информация на в. "Капитал", с Корпоративна търговска банка.
"К енд К Електроникс" е лидер на българския пазар на електроника и управлява 55 търговски обекта на "Техномаркет",
който пък е изключителен доставчик за България на марките Samsung, Panasonic и LG.
"На мен също ми е интересно какво да правим ксероксите след изборите. Необходимо е да видим как тази предпоставка за гарантиране на прозрачността на изборния процес на ниво секционните избирателни комисии ще проработи на тези избори, но нашето виждане е техниката да не бъде складирана, а да бъде предоставена за безвъзмездно използване от училищата", коментира Росен Желязков.
"Даваме си сметка, че боравенето с непозната техника може да предизвика затруднения, затова ще има инструкция, която ще бъде насочена към процеса за копиране, ще има и демонстрационен филм", обясни той.
Ксероксите ще трябва да бъдат доставени в областните центрове, а част от тях трябва да пристигнат директно в Министерски съвет или в Министерството на външните работи.
За изборния процес се купуват 12 300 устройства за копиране и още 1490 допълнителни консумативи за тях. В рамките на поръчката трябва да бъдат осигурени допълнителни консумативи за доставената техника, а в периода 11-13 май 2013 г. трябва да има осигурена поддръжка на място - в секционната избирателна комисия, от която е подаден сигналът за технически проблем, а времето за отстраняване на повредата трябва да бъде до 2 часа.
В периода 11-13 май 2013 г. фирмата, която ще спечели поръчката, трябва да осигури непрекъсната 24-часова телефонна линия/и за оказване на техническа помощ/консултации за експлоатация на техниката. В същия период трябва да има и оборотни устройства (със същите или по-добри параметри) мин. 4% от общото количество по доставката за подмяна при невъзможност за отстраняване на място на възникнала техническа неизправност.
Участниците в обществената поръчка трябваше да са производители или да са оторизирани от производителя или негов представител да предлагат техниката на този/тези производител/и и трябва да разполагат с дистрибуторска мрежа на територията на страната.
"Прозрачност без граници" ще ползва пътна карта на изборния процес
в наблюдението на изборите на 12 май, съобщи изпълнителният директор на асоциацията Калин Славов.
Картата е насочена предимно към институциите, посочи Славов и добави, че това е алгоритъм от действия, които институциите трябва да предприемат, за да е изборният процес в съответствие както със законовите изисквания, така и с утвърдените международни стандарти.
Основното й предназначение е да приложи системата за ранно предупреждение по отношение на недостатъци в изпълнението на основните дейности, осигуряващи ефективната и прозрачна работа на изборния процес, каза Славов.
Огнян Минчев посочи, че основните проблеми, стоящи пред изборния процес при този вот, са свързани с ефективното действие на институциите, преди всичко на изборната администрация.
Ще работим особено внимателно по отношение на прозрачността и ефективността на най-ниските нива на изборната администрация - секционните избирателни комисии, заяви той.
За четвърти пореден път организацията ще използва като инструмент в наблюдението на изборния процес обществен договор за честни и прозрачни избори, обяви Ваня Кашукеева-Нушева.
До момента подкрепа за договора са изразили 21 политически формации, а 22 неправителствени организации са включени в инициативата, добави тя.
Антоний Гълъбов каза, че досега почти никъде не е спазено изискването за Интернет-излъчване на заседанията на Районните избирателни комисии (РИК). По думите му има само три области, в които в сайта на областната администрация съществува добре изграден линк, където може да се наблюдава работата на комисията.
РИК приеха средно около 50 решения, а равнището на публичност за момента е тези решения да се поставят на табло в областните администрации, констатира Гълъбов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!