Парламентът откри днес нова процедура за избор на съдия в Конституционния съд от квотата на Народното събрание.
Парламентът реши предложения за кандидати да се подават от 31 януари до 11 февруари.
Изслушването на кандидатите в правната комисия ще бъде на 27 февруари, а гласуването в парламента ще е на 6 март.
Всички документи и материали ще бъдат публикувани на специализиран сайт за избор на конституционен съдия, който ще е на интернет страницата на Народното събрание.
Това е третата поред процедура, която се открива от Народното събрание, тъй като при предишните две имаше съмнения в моралните качества на кандидатите.
Първата избрана за съдия в КС Венета Марковска не встъпи в длъжност, а Народното събрание отмени избора й. В медиите имаше множество публикации за конфликт на интереси на Марковска, която беше зам.-председател на ВАС. След избора й стана ясно, че тя е свързана с образувано през 2011 г. досъдебно производство срещу неизвестен извършител. От прокуратурата съобщиха, че работят по анонимен сигнал, в който се твърди, че близкият до Венета Марковска Георги Георгиев е получавал дарения с цел да й влияе при решаването на дела.
При втората процедура от СДС за поста бе предложена прокурор Галя Гугушева, но заради сигнали срещу нея тя се оттегли и не се стигна до гласуване в пленарната зала.
Днес парламентът откри и нова процедура за избор на главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет. Предишната процедура не приключи, защото нямаше направено нито едно предложение за кандидат за поста.
Предложенията ще се подават от 31 януари до 11 февруари. Изслушването в правната комисия ще се състои на 27 февруари, а гласуването в парламента ще е на 6 март.
Янаки Стоилов от БСП заяви, че процедурата може да бъде приета, защото до голяма степен е била приложена при предишните попълнения в органите на съдебната власт.
Според него обаче би трябвало да се направи оценка какви са техните резултати. По думите му частично досегашните процедури са дали положителен резултат, защото въвеждането на публичност и редица изисквания са дали възможност да бъдат повдигнати въпроси, които иначе е щяло да останат встрани от общественото внимание.
Стоилов смята, че парламентът не е реагирал адекватно и своевременно на много от повдигнатите проблеми. Това трябва да се промени в новите процедури, каза той и поясни, че ПАСЕ също е препоръчала да бъдат приложени най-високите професионални стандарти към избора на главен инспектор към ВСС и конституционен съдия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!