Проверката по случая с разрешението за строеж на дюните в Несебър не е установила административни нарушения.
Има несъответствия и съмнения по отношение на оценката, издадена от РИОСВ в Бургас през 2007 г., и в потвърждението през 2012 г. от междуведомствената комисия.
Това каза на пресконференция днес министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов във връзка с проверката на документацията за продажбата на спорните земи в морския град.
Самата процедура се е движела около три години в Изпълнителната агенция по горите и в Министерството на земеделието и храните, след което само за няколко дни са придобити всички необходими документи за сделката - разрешителни за строеж, оценки и т. н., за да бъде тя завършена, обясни министър Найденов.
Той информира, че докладът за процедурата по изваждане от горския фонд и продажбата на спорните земи в Несебър е предаден вчера на премиера Бойко Борисов и на ресорните министри Нона Караджова и Лиляна Павлова, както и на главния прокурор.
Целият процес около дюните в Несебър е обследван от междуведомствена комисия. Найденов уточни, че не "прехвърля топката" към МОСВ, а става въпрос за това, че ведомството трябва да даде становище по това дали териториите са дюни, което е от неговата компетенция.
Министърът каза още, че е постъпило запитване от Европейската комисия по отношение на замените.
За времето от 2003 г. до мораториума на замените са извършени общо 193 замени на 33 000 дка земи. Всички те са извършени само и по времето на Станишев, каза Найденов.
Той добави, че е разпоредил всички сделки, свързани с имоти по морето, да бъдат проверени. Ще продължат преписките само на тези, които са свързани с инфраструктурните обекти.
На въпрос колко са сделките с изключване на земи от горския фонд по време на неговото управление, министър Найденов каза, че става въпрос за общо 43 преписки заедно с инфраструктурните проекти. По морето тези сделки са общо 12.
Междувременно от МРРБ съобщиха, че е отменено разрешение за строеж на друг парцел в Несебър
Със заповед на началника на Регионален отдел Национален строителен контрол към РДНСК-Югоизточен район от днес e отменено още едно разрешение за строеж в жилищен комплекс "Черно море" в гр. Несебър – урегулиран поземлен имот I, кв.23., както и одобрените проекти за строеж "Жилищна сграда", съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройство.
Причината за отмяната на разрешението са нарушения при издаването му. То не е одобрено от главния архитект на Община Несебър. Освен това не са съгласувани проектите по различните части от строежа и не са изяснени условията по присъединяването на строежа към ВиК мрежата.
Срещу главния архитект на община Несебър ще бъде образувано административнонаказателно производство за допуснатото нарушение при издаване на разрешението за строеж и ще му бъде наложена глоба в размер на 5000 лв.
Освен това от пресцентъра на земеделското министерство съобщиха, че
Найденов е подал сигнал до главния прокурор
за преписки за изключване и продажбата на горски територии, държавна собственост, за времето от 2003 г. до настоящия момент.
Към сигнала са приложени справки, които ще бъдат предоставени и на парламентарната комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта, и на евентуалната бъдеща анкетна комисия, се казва в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!