З дравното министерство предлага да се въведе втори стълб в здравното осигуряване, съобщи Би Ти Ви. Идеята е пациентите да имат гарантиран достъп до допълнителни услуги.
Това стана ясно при обсъждането от обществения съвет на проекта за Национална здравна стратегия 2014-2020. По мнението на експертите в него липсва цялостна визия как ще изглежда здравеопазването в страната през 2020 година, как ще бъдат решени сегашните проблеми на системата и как това ще се случи с предвиденото финансиране.
Въвеждането на втори здравноосигурителен стълб, който обмислят в здравното ведомство, може да се случи най-рано след 2-3 години. Идеята е касата да плаща за основен пакет, а вторият стълб да покрива допълнителни услуги.
Засега не е ясно дали ще се наложи вдигане на вноската.
"Дали от вноската, която е в момента 8%, да започнем да отделяме по процент и реално касата да работи със 7%, или да се направи увеличение с 1%, който да започва да се натрупва, или този процент плюс още един от сегашната вноска и да станат два и да се натрупват, за да може такъв ресурс да се натрупа", обясни вариантите здравният министър д-р Таня Андреева.
„Когато се говори за увеличаване на здравната вноска, първо трябва да се съберат тези вноски, които към този момент са несъбрани от здравно неосигурени", заяви от своя страна д-р Юлиан Йорданов от Българския лекарски съюз.
"Готови сме да осъществим втория здравен стълб, има възможност и ще стане", категоричен бе заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков пред ТВ7. Той уточни, че във втория стълб се включват частни компании, с които може да се договорят пакетите, цитира Агенция "Фокус".
Парите за здравеопазване са ограничени и те със сигурност няма да стигнат в Здравната каса. Бойко Пенков очаква да се отвори оперативен резерв. Той ще бъде отблокиран от НЗОК.
"Това ще организира допълнителен ресурс, с чийто средства ще бъдат заплатени разходите в здравеопазването", обясни Пенков.
Скоро ще започне остойностяване на медицинските услуги, за да е ясно какво може да си позволи да плаща касата. От следващата година тя спира да плаща за асистираната репродукция и ваксините. Дейностите ще бъдат върнати към Здравното министерство.
Проектът за Национална здравна стратегия 2014 - 2020 не предвижда здравна реформа през следващите поне три години и в него е посочено, че средствата за здраве не само няма да се увеличат, но и ще намаляват – от 4.88% до 4.68% и 4.85% от брутния вътрешен продукт (БВП), стана ясно на общественото й обсъждане с екипа на здравното министерство, касата, съсловни и пациентски организации.
Това ниво е най-ниското в ЕС, където средно вложените средства в здравеопазване са около 8% от БВП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!