Д еветата Национална конференция на ДПС избра единонушно Мустафа Карадайъ за председател на партията, предаде Агенция „Фокус“, позовавайки се на пресцентъра на ДПС.
„С нашата кауза в сърцата, с нашата обща сила и воля, с общи усилия можем всичко.
Има ли воля, има и път”,
заяви след избора си развълнуван Карадайъ. Той благодари на почетния председател д-р Ахмед Доган и конференцията за доверието.
Конференцията избра новия Централен съвет, Централна контролна комисия и прие промени в Устава на партията.
Вижте снимки от IX-та Национална конференция на ДПС.
25 минути след обявения начален час на конференцията в залата влезе почетният председател на ДПС Ахмед Доган. Цялата зала го посрещна на крака и с бурни ръкопляскания, a работата започна веднага след пристигането му.
Той се обърна към събралите се делегати и гости на форума, но не лично. Приветствието му беше прочетено от евродепутата Филиз Хюсменова. В него Доган подчерта, че
„в политиката нищо не се дава даром”
и заяви: „Българският етнически модел е стратегическа инвестиция, Европа тепърва ще го оценява“.
Кой е Мустафа Карадайъ?
Роден е на 08.05.1970г. в село Борино, община Борино, област Смолян. Женен, с две деца. Завършва висшето си образование в УНСС. По професия е икономист, владее два езика – английски и турски. От 1996г. до 2002г. е служител в Централата на ДПС. От 1996-та до 2001-ва година е преподавател по „Информатика” в НБУ. От 2002г. до 2010г. е зам.-изпълнителен директор на Агенция за следприватизационен контрол. Секретар на ЦИК за ИПВР- 01 г., МИ-03г., ИПВР- 06г., ИЧЕП- 07г., МИ-07г., ИЧЕП- 09г., ИНП -09г. и член за ИНП-05г. Учредител на Академичното дружество на ДПС в гр.София и член на ДПС от месец май 1991г. Учредител на младежката организация на ДПС и неин председател за първите два мандата (1998-2003). От 2010 г. до момента е организационен секретар на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС. На 24 декември 2015 година, заедно с Рушен Риза и Четин Казак, става част от Председателския съвет на партията, до провеждането на 9-та Национална конференция на партията. В този период тримата са и съпредседатели на парламентарната група на ДПС.
До избора на нов председател се стигна след събитията от Бъдни вечер, когато Лютви Местан беше изключен от ДПС, а беше изключен именно заради отношението на Местан към южната ни съседка.
Начало на събитията даде речта на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган (виж пълния текст), в която отправи остри критики към Местан заради декларацията на движението, защитаваща Турция в конфликта ѝ с Русия по повод сваления самолет Су-24. Последваха критики за това, че Местан е предал българските национални интереси, както и в ислямизъм, а самият той трябваше да се "крие" със семейството си в посолството на Турция.
Съдбата на Лютви Местан бе решена не на редовно заседание на ДПС,
а в Сараите на Ахмед Доган, където се събраха 70% от членовете на Централния съвет. Доган пък обяви, че "такава ще бъде съдбата на всеки, който се изправя срещу националните интереси на България".
Самият премиер Бойко Борисов призна, че е имал телефонен разговор в турския си колега с молба да се намеси в случващото се в редиците на ДПС. "Много маски паднаха, че има интерес за влияние във вътрешната ни политика от Турция", зави Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!