К ъм момента потенциалната загуба на средства по ОП "Развитие на селските райони" възлиза на 78 – 83 милиона евро.
Това каза на брифинг служебният министър на земеделието и храните Васил Грудев, предаде БГНЕС.
Те ще бъдат загубени до края на годината и няма да бъдат усвоени.
Според Грудев управлението на служебното правителство е довело до пълно отпушване на залежалите проблеми по усвояване на средствата.
Втори приоритет беше подготовка и стартиране на "Програмата за развитие на селските райони" 2014 – 2020 г. Министерството работи по разработване на подзаконовата нормативна база – всички наредби, които ще обуславят прилагането на ОП "Развитие на селските райони" и на схемите за директни плащания, които са с нов дизайн от март 2015 г.
Системите на Държавен фонд "Земеделие" се натоварват с новите изисквания на регламента, каза Грудев. Отпуснахме допълнителна помощ за животновъдите, информира той.
Грудев заяви, че се надява след актуализацията на бюджета Министерството на земеделието и храните да успее много бързо да изплати националните доплащания за животновъдите, които в момента се забавят.
Грудев информира, че с негова заповед е било спряно изсичането на всички дървета при окончателни фази на краткосрочно, постепенно възобновителна сеч държавните гори и се ограничи провеждането им само върху площ до 2 хектара.
До края на тази година очакваме възстановяване на 700 млн. лв. по ОП "Околна среда" (ОПОС),
заяви служебният министър на околната среда и водите Светлана Жекова на брифинг в Министерски съвет. Жекова заяви, че резултатът от одитите е положителен за ОПОС и плащанията ще бъдат възстановени. "Имаме уверението на ЕК за това. Очакваме да пристигне официалното писмо", добави тя.
За екипа на МОСВ основен приоритет беше да се положат максимални усилия за размразяване на тези програми, заяви Жекова. Тя обясни, че е заварила задължения на оперативната програма с над 1 милиард лева към националния бюджет, към бенефициентите, към изпълнителите и напълно замразена оперативна програма.
Нашите усилия се концентрираха да възстановим диалога с бенефициентите и с ЕК. Това беше направено максимално бързо, каза Жекова. По думите й в резултат на това плащанията към бенефициентите са били възстановени, благодарение на 750 милиона лева от държавния бюджет.
Беше възстановена работата по проектите и възможната загуба на средства до края на годината беше драстично намалена от първоначално оценените 500 милиона лева на 150 милиона лева, добави тя.
Няма риск от загуба на средства по ОП „Транспорт”, каза пред журналисти в Министерския съвет Николина Ангелкова,
министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. По тази оперативна програма трябва да бъдат платени общо 1,4 млрд. лева. За три месеца ние разплатихме 170 млн. лева, което е 40% от сумите за плащане през тази година, добави тя.
Сред проектите в изграждането на железопътна инфраструктура в момента под риск е само изграждане на линията Димитровград – Харманли, защото се наложи изместване на трасето заради подпочвени води, открити в района, обясни Ангелкова. За преместването на трасето ще са нужни отчуждителни процедури за новите терени.
"За ОП „Транспорт” 2014 – 2020 г. се наложи да се избират проекти с приоритети, защото те надхвърлят бюджета на оперативната програма. Трябваше да бъде запазен и балансът между развитието на Северна и на Южна България и между пътни и жп проекти. Предстои да се уточни с МФ как да се разпределят парите, нужни за проектите, така че да не се наложи увеличаване на дефицита на бюджета.
В оперативната програма за този програмен период е включен и целият трети лъч на столичното метро – от бул. „Ботевградско шосе” до кв. „Овча купел” и удължаването на втория лъч на метрото до кв. „Хладилника”. Към момента вече се усвояват пари по удължаването на метрото", каза министър Ангелкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!