Г арантирам, че всяка промяна била на законодателно ниво, била като предложение за промяна в законите, е в полза на пациентите, обяви в кулоарите на парламента здравният министър Петър Москов.
Той отчете като слабост за неразбирането на предложените от него мерки това, че недостатъчно дълго е обяснявал ползата за пациентите.
„Защитавам това, че пациентът, който в момента е като в джунгла, пуснат между различни институции, които са самостоятелни – едни били на печалба, други на загуба, трябва да получи комплексна услуга. Решението е в обединението на дейностите в рамките на многопрофилните болници – с целия капацитет, апаратурна и кадрова обезпеченост.
Няма закриване, намаляване на дейността, икономия, а промяна, обединение с цел пациентът да може да получава комплексна услуга,
а не да се лута с епикризи от едната до другата болница в рамките на лечението си“, подчерта министърът.
Като мотив той отбеляза, че в много от случаите диспансерите са в двора или в същата сграда на многопрофилната болница.
„Твърдя, че тази идея е в полза на пациентите, а дали ръководството на отделна клиника, на отделна болница е съгласно – в този случай няма водещо значение за мен“, заяви Москов и подчерта, че в ЕС и САЩ болничната помощ е комплексна.
Министърът даде още аргументите за сливането – сега в рамките на едно заболяване ще бъдете диагностицирани на едно място, хистологията ви ще бъде верифицирана на второ, операцията, ако се налага, на трето, на четвърто и пето – химиотерапията и лъчетерапията. Между тези различни болници вие ще се движите като малко животинче в джунгла с епикриза. Къде е проблемът това да бъде обединено там, където има възможност“, попита министър Москов.
Той не смята, че с предложените мерки губи подкрепата на гилдията.
„Ако има отказ от оказване на спешна медицинска помощ, санкциите ще бъдат моментални“, каза по-рано Москов по време на парламентарния контрол на въпрос, свързан с осигуряването на медицинска помощ от лечебните заведения за болнична помощ при спешни състояния.
Министър Москов добави, че Министерството на здравеопазването не разполага с информация за лечебно заведение, неоказало спешна помощ.
„В София имаше 10-12 екипа на разположение, оказващи спешна помощ, сега вече има 24-27 екипа в Центъра за спешна медицинска помощ София-град“, уточни министър Москов. Той припомни, че в методиката за остойностяване и заплащане на медицинска дейност е включено увеличение на бюджетите на болниците, които реално оказват спешна помощ.
Това е начин тези болници да бъдат награждавани, допълни той.
Същевременно продължава протестът на лекари и пациенти в много болници в страната заради здравната реформа.
Днес и работещите в онкодиспансера в Стара Загора се присъединиха към колегите си, съобщи Нова ТВ.
В сутрешната си почивка пред комплексния онкологичен център в Стара Загора излязоха почти всички от 220-те работещи там, освен тези, които оказваха неотложна помощ на пациентите. Те обясниха, че услугите за пациентите са диагностика, лечение, проследяване на заболяването през годините, както и психологическа подкрепа за близките.
„Вероятно някои от тези дейности няма да се получават или пък лечението ще става по-бавно, а времето е от съществено значение за лечението на тези заболявания“, коментира управителят на Комплексен онкологичен център д-р Петьо Чилингиров.
Мотивите, че при сливането ще се съкрати част от административния персонал също не са приемливи, защото в онкологичния център в Стара Загора това са седем човека. „Ние в момента работим на минимума и не виждам нужда от съкращения“, допълва д-р Чилингиров.
„Ще обединим усилия с другите диспансери и ще протестираме пред МС, ако трябва, защото сме нужни на пациентите“, казва пък д-р Галина Николова от КНСБ към Онкологичния център.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!