К ачеството на медицинската експертиза трябва да се промени и тя да стане по-обективна. Промените в Закона за здравето са свързани с разделяне на медицинската експертиза в ТЕЛК на две. Това заяви днес министърът на здравеопазването Петър Москов.
Така практически ще бъдат закрити ТЕЛК-овете, обясни Москов. Промяната, която предлага министърът е всеки лекар, с необходимия стаж и квалификации по специалността си, да може да работи в болницата и да съставя тези експертизи за увреждане. Лекарите ще получават допълнителни средства за тази допълнителна работа.
Въпросната медицинска експертиза може да се прави от един или няколко лекари, в зависимост от степента на увреждането или заболяването, поясни здравният министър.
Медицинска част от експертизата ще се дава по обективна таблица от справочника ICF на Световната здравна организация.
Така пациентите ще получат бърза експертиза за степента и вида на увреждането си. Тази експертиза ще бъде изпращана по електронен път до социалните служби.
След това втората комисия, в която ще има лекар по трудова медицина, представител на осигурителя, социален работник, ще изработи неговия социален план и спрямо неговата работа и специфика на труд, мястото където работи, ще му бъдат присъждани съответните интеграционни добавки и помощи, за да бъде този човек реинтегриран обратно на работа.
Москов допълни също, че лекарите от ТЕЛК ще могат да продължат да работят в такива комисии. Ще се въведат обаче ясни критерии за тези специалисти – например, да бъдат с определен стаж и определени познания в областта, т.е. няма да има компромис в качеството на експертизата, заяви той.
По думите му, до лятото законовите промени ще бъдат внесени в парламента в цялата им пълнота и се очаква до края на тази година да има пълноценно изработени документи и обективни справочници и през следващата година този процес трябва да стартира по новия начин.
Министърът заяви също, че тази промяна има за цел да се реинтегрират обратно в обществото хората с увреждания. Защото към момента системата е отхвърляща.
Според министъра с тези промени няма да се спестяват пари, а харчените годишно около 1.6 млрд. лв. ще бъдат насочвани към реално инвалидизираните хора.
Освен това срокът за издаване на решение за увреждане ще бъде съкратен. Очаква се с тези промени, седмица, след настъпване на увреждане, хората да имат вече медицинска експертиза, а в рамките на месец и решението от социалните служби.
Министърът посочи, че по този начин ще намалеят фиктивните решения за инвалидност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!